Los Angeles 2015

Special Olympics -kesämaailmankisat järjestetään joka neljäs vuosi. Vuonna 2015 kesämaailmankisojen isäntäkaupunkina toimi Yhdysvaltain Los Angeles. Kisat järjestettiin 25.7.–2.8.2015.

Special Olympics -kesämaailmankisoihin osallistui noin 7 000 urheilijaa 177 maasta. Pelkästään vapaaehtoistyöntekijöitä kisoissa oli 30 000. Suomesta kisoihin lähti 92 urheilijan joukkue. Urheilijaesittelyt löytyvät lajeittain sivupakin valikosta.

Lue lisää vuoden 2015 Special Olympics -kesämaailmankisoista: www.la2015.org

Suomen joukkue Los Angelesin Special Olympics -kesämaailmankisoissa

MELONTA

Urheilijat

  • Mikko Kivikko, Hämeenlinna
  • Minna Palonen, Hämeenlinna
  • Anna Laitinen, Nastola
  • Matti Hämäläinen, Nastola
  • Jarmo Patana, Kokkola

Valmentajat

  • Hilkka Leskinen-Nikander, Hämeenlinna
  • Niina Siljander, Hämeenlinna

JUDO

Urheilijat

  • Pirjo Komppa, Mikkeli
  • Piia Komppa, Mikkeli
  • Merja Eskelinen, Kuopio
  • Mikko Niskanen, Siilinjärvi
  • Antti Ollikka, Lahti
  • Janne Pirhonen, Lappeenranta
  • Henri Kajan, Espoo

Valmentajat

  • Hanna Kokkonen, Helsinki
  • Ilkka Valtasaari, Lahti
  • Marita Kokkonen, Helsinki

UINTI

Urheilijat

  • Tatu Kantonen, Turku
  • Lasse Purmonen, Tampere
  • Anniina Saastamoinen, Helsinki
  • Milla Venäläinen, Espoo

Valmentajat

  • Marleena Leskinen, Turku
  • Heidi Kukkonen, Oulu

GOLF

Urheilijat

  • Ville Lipsanen, Savonlinna
  • Samu Alander, Hyvinkää
  • Jere Suominen, Masku

Valmentajat

  • Arto Lipsanen, Savonlinna
  • Tuulia Suominen, Masku

RYTMINEN VOIMISTELU

Urheilijat

  • Bettiina Vuori, Naantali
  • Lotta Huttunen, Naantali
  • Saga Hänninen, Espoo

Valmentajat

  • Assi Aalto, Turku
  • Emmi Aalto, Turku
  • Mari Mieskonen, Vantaa

UNIFIED-JALKAPALLO, MIEHET

Urheilijat

  • Mikko Saarinen, Hämeenlinna
  • Juho Lappalainen, Jyväskylä
  • Jaakko Järvinen, Tampere
  • Kim Salin, Karkkila
  • Hannu Tallqvist, Vihti

Partnerit

  • Heikki Törrönen, Helsinki
  • Jere Virinsalo, Lahti
  • Oskari Lappalainen, Jyväskylä
  • Tomi Lounio, Helsinki
  • Janne Ristkari, Lahti
  • Tom Hellqvist, Lahti

Valmentajat

  • Jarmo Häggman, Lahti
  • Jaakko Törrönen, Helsinki
  • Pauli Saksa, Helsinki

UNIFIED-JALKAPALLO, NAISET

Urheilijat

  • Julia Fonsén, Lempäälä
  • Sanna Forsström, Lohja
  • Henna-Mari Korpijärvi, Kokkola
  • Maarit Petälä, Tampere
  • Alina Sipari, Helsinki
  • Wilma Torni, Helsinki

Partnerit

  • Ilona Ahti, Helsinki
  • Iida Äijö, Lahti
  • Vilma Ilomäki, Hollola
  • Sanna Koskinen, Pirkkala
  • Maria Ruponen, Lahti
  • Titta Pihlajamaa, Helsinki

Valmentajat

  • Jarmo Pelli, Hollola
  • Iida Mäkelä, Nastola
  • Maria Olkkola, Kokkola

RATSASTUS

Urheilijat

  • Anna-Maija Pyy, Espoo
  • Jenny Kärkkäinen, Espoo
  • Toomas Lahtinen, Vihti
  • Klaus Müller, Espoo

Valmentajat

  • Arto-Pekka Heino, Oulu
  • Maritta Enqvist, Kirkkonummi

UNIFIED-LENTOPALLO, MIEHET

Urheilijat

  • Saku Suikkanen, Koski Tl
  • Heikki Töyrylä, Lahti
  • Ari Lehmuskoski, Salo
  • Markku Purho, Lahti
  • Petri Korri, Nokia

Partnerit

  • Ville Rantala, Turku
  • Ferri Pakula, Turku
  • Jesse Söderlund, Raisio
  • Matti Hietanen, Tampere
  • Jouni Mahlamäki, Tampere

Valmentajat

  • Eija Helander-Nieminen, Eura
  • Aki Nieminen, Turku
  • Jukka Virolainen, Mäntsälä

UNIFIED -BEACH VOLLEY

Urheilijat

  • Marko Saarinen, Eura
  • Jari Mäkinen, Sastamala
  • Mika Reponen, Salo
  • Jari Karp, Eura

Partnerit

  • Jukka Lehti, Koski Tl
  • Antti Remes, Kiuruvesi
  • Päivi Pohjalainen, Rauma
  • Heidi Horelli, Pori

Valmentajat

  • Nea Nieminen, Tampere
  • Atte Peltola, Turku

KEILAILU

Urheilijat

  • Tuomo Kukkohovi, Oulu
  • Mika Niemeläinen, Imatra

Valmentajat

  • Helvi Nybakka, Tampere
  • Marjaleena Laakkonen, Joensuu

YLEISURHEILU

Urheilijat

  • Kai Koljonen, Oulu
  • Valtteri Kalliomäki, Orimattila
  • Aleksi Hyvärinen, Kouvola
  • Noora Koponen, Seinäjoki

Valmentajat

  • Jukka Lahti, Petäjävesi
  • Elina Raivo, Helsinki

UNIFIED-KORIPALLO, MIEHET

Urheilijat

  • Riku Virtanen, Vantaa
  • Niko Nätynki, Lahti
  • Heikki Pääkkönen, Vantaa
  • Aleksi Hienonen, Vantaa
  • Teemu Salmenaho, Mäntsälä
  • Samu Reinikka, Espoo

Partnerit

  • Teemu Koskinen, Helsinki
  • Aleksi Mäkinen, Espoo
  • Lotta Aaltonen, Helsinki
  • Lauri Aaltonen, Helsinki

Valmentajat

  • Pirjo Pellikka, Vantaa
  • Milla Haglund, Vantaa
  • Pipsa Aaltonen, Helsinki

PURJEHDUS

Urheilijat

  • Joni Roivanen, Naantali
  • Juha-Matti Linnasaari, Raisio
  • Heikki Kullberg, Naantali
  • Matti Heino, Kaarina

Partnerit

  • Antti Aarnio, Turku
  • Mari Aarnio, Turku
  • Ville Sahlström, Turku
  • Saammal Morottaja, Inari

Valmentaja

  • Johanna Roivanen, Naantali

JOUKKUEENJOHTO

  • Hannele Pöysti
  • Timo Pelkonen
  • Anu Lönnrot