Elinsiirron saaneiden MM-kilpailut
Seuraavat elinsiirron saaneiden MM-kilpailut järjestetään Malagassa, Espanjassa 25.6.–2.7.2017. Osallistumisoikeus elinsiirron saaneiden MM-kisojen kilpailulajeihin on jokaisella elinsiirron saaneella henkilöllä (munuainen, maksa, sydän, keuhko, luuydin, haima ja/tai haiman saarekesolut, suolisto tai näiden yhdistelmä) ja elävällä elinluovuttajalla (munuainen, maksa, luuydin).
Suomesta kisoihin lähtee kaikkien aikojen suurin MM-joukkue, 41 urheilijaa. Tarkemmat tiedot Suomen joukkueesta, kisalajeista ja -ohjelmasta löytyvät sivun alalaidasta ladattavissa olevasta Suomen joukkueen käsiohjelmasta.
Lajiohjelma
Su 25.6.
- Avajaiset
Ma 26.6.
- Katujuoksu
- Lentopallo
- Padel
- Petanque (henk.koht.)
Ti 27.6.
- Golf (henk.koht.)
- Squash
- Pyöräily (aika-ajo ja joukkuekisa)
- Petanque (pari)
- Keilailu (single)
- Darts
Ke 28.6.
- Melonta
- Uinti
- Pyöräily (maantieajo)
- Pöytätennis (2-peli)
- Keilailu (pari)
To 29.6.
- Golf (joukkue)
- Uinti
- Tennis (2-peli)
- Pöytätennis (4-peli)
- Koripallo
Pe 30.6.
- Yleisurheilu
- Sulkapallo (2-peli)
- Tennis (4-peli)
La 1.7.
- Yleisurheilu
- Sulkapallo (4-peli)
- Päättäjäiset
Suomen joukkue
Arto Aho
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Lentopallo
- Pallonheitto
- ·Kiekonheitto
Risto Aholainen
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Lentopallo
- Koripallo (3vs3)
- 4x100m viestijuoksu
- Pituushyppy
- 200m juoksu
- Korkeushyppy
Kalevi Ajalin
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Kisko, Salo
- Lajit
- Golf henk.koht.
- Golf paripeli (Hannu Ouvinen)
Tuija Helander
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Kauttua, Eura
- Lajit
- Lentopallo
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- Pituushyppy
- 200m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
- Korkeushyppy
Teijo Hietanen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Tampere
- Lajit
- Lentopallo
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
- Kiekonheitto
- Keihäänheitto
Reijo Hilli
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Itäkylä, Lappajärvi
- Lajit
- Lentopallo
- Keilailu
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
- Korkeushyppy
Reijo Hyytiäinen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
- Kiekonheitto
- Keihäänheitto
Raimo Juuti
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Imatra
- Lajit
- Golf henk.koht.
- Golf paripeli (Jari Vihanne)
Arto Järvinen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Salo
- Lajit
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Rainer Nissinen)
Johanna Kankaanpää
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Tampere
- Lajit
- Keilailu parikilpailu (Tarja Savolainen)
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
- 200m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
Marko Karhunen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Lappeenranta
- Lajit
- Katupyöräily 5m aika-ajo
- Katupyöräily 30km
- 1500m juoksu
- 400m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- 800m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
Mauri Kuotola
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Janakkala
- Lajit
- Keilailu parikilpailu (Jorma Wilen)
- 400m juoksu
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- 200m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
Arto Kärkkäinen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Kuopio
- Lajit
- Lentopallo
- Darts
- Koripallo (3vs3)
- Pallonheitto
- Keihäänheitto
Tuisku-Tuulia Leinonen
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Tampere
- Lajit
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- Kuulantyöntö
- 200m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
Seppo Lepistö
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Jääli, Oulu
- Lajit
- Kuulantyöntö
- 5000m kävely
Jarmo Leväinen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Vantaa
- Lajit
- Golf henk.koht.
- Golf paripeli (Seppo Reimavuo)
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
- Keihäänheitto
Reino Luokkanen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Petanque paripeli (Esko Sohlo)
- Kuulantyöntö
- 5000m kävely
- Kiekonheitto
Markus Niemelä
- Ikäsarja: 18–29-v
- Asuinpaikka: Oulu
- Lajit
- Katujuoksu 5km
- Squash
- Tennis
- Sulkapallo
- 800m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
Rainer Nissinen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu sekaparikilpailu (Tarja Savolainen)
- Keilailu parikilpailu (Arto Järvinen)
Juha Ojastenmäki
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Äänekoski
- Lajit
- Lentopallo
- Keilailu singlekilpailu
- Kuulantyöntö
- Kiekonheitto
Hannu Ouvinen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Golf henk.koht.
- Keilailu paripeli (Olavi Rautiainen)
- Golf paripeli (Kalevi Ajalin)
- 100m juoksu
Tomi Palovaara
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Tampere
- Lajit
- Katujuoksu 5km
- ·50m vapaauinti
- 1500m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- 800m juoksu
- 4x400m viestijuoksu
- Keihäänheitto
Mika Rajamäki
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Lahti
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- 4x100m viestijuoksu
- Pituushyppy
- Korkeushyppy
- Keihäänheitto
Olavi Rautiainen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Petanque paripeli (Mikko Saarela)
- Keilailu parikilpailu (Hannu Ouvinen)
Seppo Reimavuo
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Golf henk.koht.
- Golf paripeli (Jarmo Leväinen)
- Tennis nelinpeli (Tommi Vuoristo)
Marjo Remes
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Järvenpää
- Lajit
- Kuulantyöntö
- Pituushyppy
- Korkeushyppy
Mikko Saarela
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Vantaa
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Petanque paripeli (Olavi Rautiainen)
Joni Saarinen
- Ikäsarja: 30–39-v
- Asuinpaikka: Vantaa
- Lajit
- Lentopallo
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Janne Tirronen)
- Koripallo (3vs3)
- Kuulantyöntö
- Pallonheitto
Jukka Saarinen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Jalasjärvi
- Lajit
- Lentopallo
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- Kuulantyöntö
- Pituushyppy
- Kiekonheitto
Jorma Savolainen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Lahti
- Lajit
- Pöytätennis
Tarja Savolainen
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Joensuu
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu sekaparikilpailu (Rainer Nissinen)
- Keilailu parikilpailu (Johanna Kankaanpää)
- 4x100m viestijuoksu
- Kiekonheitto
Martti Siekkinen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Tero Suominen)
Esko Sohlo
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Petanque paripeli (Reino Luokkanen)
- 4x100m viestijuoksu
- 5000m kävely
Tero Suominen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Lahti
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Martti Siekkinen)
Tomi Syväjärvi
- Ikäsarja: 18–29-v
- Asuinpaikka: Isojoki
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- Koripallo (3vs3)
- 100m juoksu
- 4x100m viestijuoksu
- Korkeushyppy
- Keihäänheitto
Anne Tirronen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Lieksa
- Lajit
- Katujuoksu 5km
- 50m perhosuinti
- 100m rintauinti
- 400m vapaauinti
- 50m rintauinti
- 4x100m viestijuoksu
- 4x400m viestijuoksu
Janne Tirronen
- Ikäsarja: 40–49-v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Petanque henk.koht.
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Joni Saarinen)
- 50m rintauinti
Veijo Uotinen
- Ikäsarja: 70+ -v
- Asuinpaikka: Helsinki
- Lajit
- Keilailu singlekilpailu
- 100m rintauinti
- 50m selkäuinti
- 400m vapaauinti
- 50m rintauinti
Jari Vihanne
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Tuusula
- Lajit
- Golf henk.koht.
- Golf paripeli (Raimo Juuti)
- Kuulantyöntö
Jorma Wilen
- Ikäsarja: 60–69-v
- Asuinpaikka: Espoo
- Lajit
- Keilailu singlekilpailu
- Keilailu parikilpailu (Mauri Kuotola)
Tommi Vuoristo
- Ikäsarja: 50–59-v
- Asuinpaikka: Tuusula
- Lajit
- Lentopallo
- Squash
- Tennis kaksinpeli
- Tennis nelinpeli (Seppo Reimavuo)
- Korkeushyppy
Kilpailuluokat ja -sarjat
Juniorit (tytöt ja pojat), vain tietyt lajit
- 5 vuotta ja alle
- 6-8 vuotta
- 9-11 vuotta
- 12-14 vuotta
- 15-17 vuotta
Aikuiset (miehet ja naiset)
- 18-29 vuotta
- 30-39 vuotta
- 40-49 vuotta
- 50-59 vuotta
- 60-69 vuotta
- 70 vuotta ja yli
Pari- ja nelinpelien ikäluokat (aikuiset, miehet ja naiset)
- alle 30 vuotta
- 30-49 vuotta
- 50 vuotta ja yli
Ikäluokka määräytyy nuoremman pelaajan mukaan.
Lajit
- 5km katujuoksu
- Lentopallo
- Koripallo (3vs3)
- Padel
- nelinpeli
- sekanelinpeli
- Petanque
- yksilökilpailu
- parikilpailu
- Keilailu
- yksilökilpailu
- parikilpailu
- sekaparikilpailu
- Pyöräily
- 5 km aika-ajo
- 20 km maantieajo
- Golf
- yksilökilpailu
- parikilpailu
- Darts
- yksilökilpailu
- joukkuekilpailu (3 osallistujaa)
- Sulkapallo
- kaksinpeli
- nelinpeli
- sekanelinpeli
- Squash
- kaksinpeli
- Tennis
- kaksinpeli
- nelinpeli
- sekanelinpeli
- Pöytätennis
- kaksinpeli
- nelinpeli
- sekanelinpeli
- Kajakkimelonta
- kaksikkomelonta, lyhyt rata
- kaksikkomelonta, pitkä rata
- Uinti
- 25m vapaauinti (11v ja alle)
- 50m vapaauinti (myös 17v ja alle)
- 100m vapaauinti (myös 12-17v)
- 200m vapaauinti (12-17v)
- 400m vapaauinti
- 50m perhosuinti (myös 12-17v)
- 25m perhosuinti (11v ja alle)
- 100m rintauinti
- 50m rintauinti (myös 17v ja alle)
- 25m rintauinti (11v ja alle)
- 100m selkäuinti (myös 12-17v)
- 50m selkäuinti (myös 17v ja alle)
- 25m selkäuinti (11v ja alle)
- 200m sekauinti
- 4×50m vapaauinti viesti
- 4×50m sekauinti viesti
- Yleisurheilu
- 5000m kävely (miehet)
- 3000m kävely (naiset)
- 1500m
- 800m
- 400m
- 200m
- 100m (myös 12-14v, 15-17v)
- 50m (6–11v)
- 25m (5v ja alle)
- 4×100m viesti
- 4×400m
- Kuulantyöntö (myös 15v ja yli)
- Pallonheitto (myös juniorisarjat)
- Pituushyppy (myös juniorisarjat)
- Keikonheitto
- Korkeushyppy (myös 15v ja yli)
- Keihäänheitto
- Virtual Triathlon (5km katujuoksu, 400m vapaauinti, 30km pyöräily)
Yleisurheilun välinepainot
- Kuulantyöntö
- 3kg: miehet 60v ja yli, naiset 50v ja yli
- 4kg: naiset alle 50v
- 5kg: pojat 15-17v, miehet 40-59v
- 7,26kg: miehet 18-39v
- Kiekonheitto
- 2kg: miehet alle 50v
- 1kg: naiset kaikki ikäryhmät, miehet 50v ja yli
- Keihäänheitto
- 800g: miehet alle 50v
- 600g: naiset alle 50v, miehet 50-69v
- 400g: naiset 50v ja yli, miehet 70v ja yli
Ilmoittautumiset 7.4.2017 mennessä sähköisellä ilmoittautumislomakkeella tai tilaamalla ilmoittautumislomakkeen VAU:sta (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., puh. 040 565 1001) ja lähettämällä sähköpostitse tai postitse VAU:hun. Huom! Ei jälki-ilmoittautumisia.