Parayleisurheilun SM-kilpailut
Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU ja Veikkolan Veikot järjestävät yleisurheilun SM-kilpailut näkö-, liikunta- ja kehitysvammaisille urheilijoille sekä elinsiirtourheilijoille 12.–13. elokuuta 2017 Kirkkonummella, Veikkolan yleisurheilukentällä (Eerikinkartanontie 7). Kilpailuissa noudatetaan VAU:n SM-kilpailusääntöjä.
Kilpailuluokat ja -sarjat: liikunta-, näkö- ja kehitysvammaisten luokat: M/N, M/N19, M/N 50 ja elinsiirtourheilijoiden ikäluokat M/N19, M/N20–39, M/N40–59, M/N60.
Osallistumisoikeus: luokitellut liikunta-, näkö- ja kehitysvammaiset sekä elinsiirron saaneet (luokitus kansallisten/kansainvälisten luokitusten mukaan). Avoimeen luokkaan voivat osallistua luokittelemattomat vammaisurheilijat, kuten liikuntavammaiset (pysty- ja tuoliluokka), näkövammaiset ja kehitysvammaiset. Luokkia voidaan yhdistää, mikäli osallistujia on vähemmän kuin kolme.
Aikataulu ja lajit
Lauantai 12.8.
- 11.00 100m – T11–13 Näkövammaiset
- Inkki Inola (M)
- Nina Suojärvi (N)
- Juuli Väisänen (N19)
- Iida Lounela (N19)
- 11.00 Kuula – Kehitysvammaiset F/T20, Down, 3-ottelijat; Liikuntavammaiset F44
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Jani Tissari (F/T20 M)
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Hannu Tallqvist (F/T20 M)
- Juhani Vuorensola (F/T20 M)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Jarmo Sarhola (F/T20 M50)
- Nea Tilli (F/T20 N)
- Jani Töyrylä (Down M)
- Juho Oksman (Down M)
- Eliel Nikkola (Down M19)
- Veeti Mustalahti (Down M19)
- Martti Mela (F44 M50)
- 11.10 100m – Elinsiirron saaneet M
- Timo Halmesmäki (M 20–39)
- 11.15 100m – Elinsiirron saaneet N
- Lotta Pukkila (N 20–39)
- Tuisku-Tuulia Leinonen (N 20–39)
- Anni Metsola (N 20–39)
- Mila Gustavsson (N 40–59)
- Johanna Kankaanpää (N 40–59)
- 11.25 100m – Kelaus T54, T51, T34
- Tuomo Himanka (T54 M)
- Niko Ristiranta (T54 M19)
- Jesse Anttila (T54 M19)
- Sini Paukkeri (T54 N19)
- Aino Tapola (T51 N)
- Henry Manni (T34 M)
- 11.30 Pituus – T11–13 Näkövammaiset; Elinsiirron saaneet M
- Inkki Inola (T11–13 M)
- Ronja Oja (T11–13 N)
- Nina Suojärvi (T11–13 N)
- Juuli Väisänen (T11–13 N19)
- Risto Aholainen (M 20–39)
- Paavo Koskenkorva (N 40–59)
- 12.00 Linkopallo – F11–13 Näkövammaiset N
- Saija Vornanen
- 12.10 100m – Kehitysvammaiset F/T20, Down, 3-ottelijat
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Jyri Lehtonen (F/T20 M)
- Juhani Vuorensola (F/T20 M)
- Jani Töyrylä (Down M)
- Eliel Nikkola (Down M19)
- Veeti Mustalahti (Down M19)
- 12.20 100m – Kehitysvammaiset F/T20, Down, 3-ottelijat
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Valtteri Kalliomäki (F/T20 M)
- Nea Tilli (F/T20 N)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Juho Oksman (Down M)
- 12.30 Palkintojen jako
- 12.50 Kuula – Näkövammaiset F11–13; Elinsiirron saaneet M/N
- Lauri Mäkinen (F11–13 M50)
- Kari Laaksomaa (F11–13 M50)
- Saija Vornanen (F11–13 N)
- Joni Saarinen (M 20–39)
- Heikki Heinänen (M 40–59)
- Juha-Matti Koskinen (M 40–59)
- Paavo Koskenkorva (M 40–59)
- Jarmo Leväinen (M 40–59)
- Reino Luokkanen (M 40–59)
- Tuisku-Tuulia Leinonen (N 20–39)
- Johanna Kankaanpää (N 40–59)
- Tuija Helander (N40–59)
- 12.50 400m – Kelaus T54
- Niko Ristiranta (M19)
- Jesse Anttila (M19)
- Sini Paukkeri (N19)
- 12.50 Pituus – Kehitysvammaiset F/T 20, Down, 3-ottelijat
- Juhani Vuorensola (F/T20 M)
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Valtteri Kalliomäki (F/T20 M)
- Nea Tilli (F/T20 N)
- Noora Koponen (F/T20 N)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Jani Töyrylä (Down M)
- Juho Oksman (Down M)
- Eliel Nikkola (Down M19)
- Veeti Mustalahti (Down M19)
- 13.00 400m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13; Liikuntavammaiset F/T37–38
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Jyri Lehtonen (F/T20 M)
- Inkki Inola (F/T11–13 M)
- Toni Järvinen (F/T37–38 M)
- 13.10 400m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13; Elinsiirron saaneet N
- Noora Koponen (F/T20 N)
- Nea Tilli (F/T20 N)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Nina Suojärvi (F/T11–13 N)
- Pinja Söyrilä (N 20–39)
- 13.50 Palkintojen jako
- 14.10 Pallonheitto – Elinsiirron saaneet M/N
- Timo Halmesmäki (M 20–39)
- Joni Saarinen (M 20–39)
- Paavo Koskenkorva (M 40–59)
- Jarmo Leväinen (M 40–59)
- Reino Luokkanen (M 40–59)
- Tuija Helander (N 40–59)
- Johanna Kankaanpää (N 40–59)
- 14.10 800m – Kelaus T54
- Jesse Anttila (M19)
- 14.30 800m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13; Liikuntavammaiset F/T37–38
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Jarmo Sarhola (F/T20 M50)
- Sofia Milanen (F/T11–13 N)
- Lauri Mäkinen (F/T11–13 M50)
- Samuel Taipale (F/T37–38 M)
- 14.50 Palkintojen jako
Sunnuntai 13.8.
- 10.00 Korkeus – Kehitysvammaiset F/T20; Liikuntavammaiset F44; Elinsiirron saaneet
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Pentti Takala (F44 M50)
- Risto Aholainen (M 20–39)
- Paavo Koskenkorva (M 40–59)
- 10.00 200m – Näkövammaiset F/T11–13
- Inkki Inola (M)
- Juuli Väisänen (N19)
- Iida Lounela (N19)
- 10.10 200m – Kelaus T54, T51, T34
- Tuomo Himanka (T54 M)
- Niko Ristiranta (T54 M19)
- Jesse Anttila (T54 M19)
- Sini Paukkeri (T54 N19)
- Aino Tapola (T51 N)
- Henry Manni (T34 M)
- 10.20 200m – Elinsiirron saaneet
- Antti Pollari (M 20–39)
- Lotta Pukkila (N 20–39)
- Pinja Söyrilä (N 20–39)
- Tuisku-Tuulia Leinonen (N 20–39)
- Johanna Kankaanpää (N 40–59)
- 10.20 Kiekko – Kehitysvammaiset F/T20, Down; Näkövammaiset F/T11–13
- Jani Tissari (F/T20 M)
- Veeti Mustalahti (Down M19)
- Petteri Peitso (F/T11–13 M)
- Lauri Mäkinen (F/T11–13 M50)
- Kari Laaksomaa (F/T11–13 M50)
- Saija Vornanen (F/T11–13 N)
- Heidi Sailola (F/T11–13 N)
- 10.30 200m – Kehitysvammaiset F/T20
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Jyri Lehtonen (F/T20 M)
- Noora Koponen (F/T20 N)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- 10.50 1500m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13; Liikuntavammaiset F/T37–38; Elinsiirron saaneet
- Jarmo Sarhola (F/T20 M50)
- Janne Matero (F/T11–13 M)
- Jari Mikola (F/T11–13 M)
- Toni Järvinen (F/T37–38 M)
- Samuel Taipale (F/T37–38 M)
- Antti Pollari (M 20–39)
- 11.10 1500m – Kelaus T54
- Jesse Anttila (M19)
- 11.10 Kiekko – Liikuntavammaiset F37, F44; Elinsiirron saaneet
- Timo Mustikkamaa (F37 M)
- Iiro Kokkonen (F37 M)
- Martti Mela (F44 M50)
- Pentti Takala (F44 M50)
- Juha-Matti Koskinen (M 40–59)
- Paavo Koskenkorva (M 40–59)
- Jarmo Leväinen (M 40–59)
- Reino Luokkanen (M 40–59)
- Teijo Hietanen (M 40–59)
- 12.00 Palkintojen jako
- 12.30 3000m kävely – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13; Elinsiirron saaneet
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Lauri Mäkinen (F/T11–13 M50)
- Reino Luokkanen (M 40–59)
- Esko Sohlo (M50)
- 13.00 3000m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Ville Pere (F/T20 M)
- Jarmo Sarhola (F/T20 M50)
- Inkki Inola (FT11–13 M)
- 13.10 Keihäs – Näkövammaiset F/T11–13; Liikuntavammaiset F44, avoin tuoliluokka; Elinsiirron saaneet
- Ronja Oja (F/T11–13 N)
- Sofia Milanen (F/T11–13 N)
- Juuli Väisänen (F/T11–13 N19)
- Martti Mela (F44 M50)
- Pentti Takala (F44 M50)
- Jasmine Saloranta (avoin tuoliluokka N)
- Paavo Koskenkorva (M 40–59)
- Jarmo Leväinen (M 40–59)
- 13.40 4x100m – Elinsiirron saaneet N
- Tuisku-Tuulia Leinonen
- Anni Metsola
- Lotta Pukkila
- Mila Gustavsson
- 14.00 Keihäs – Kehitysvammaiset F/T20, Down
- Jani Tissari (F/T20 M)
- Niklas Salin (F/T20 M)
- Marko Ruotsalainen (F/T20 M)
- Hannu Tallqvist (F/T20 M)
- Aku Hyvärinen (F/T20 M19)
- Jani Töyrylä (Down M)
- Veeti Mustalahti (Down M19)
- 14.30 5000m – Kehitysvammaiset F/T20; Näkövammaiset F/T11–13
- Kai Koljonen (F/T20 M)
- Janne Matero (F/T11–13 M)
- Jari Mikola (F/T11–13 M)
- 15.00 Palkintojen jako
Osallistumismaksu: 15 euroa/laji, maksetaan 28.7. mennessä Veikkolan Veikkojen tilille FI50 5297 4540 0166 18. Tiedoksi: VAU SM 2017, kilpailijan nimi, sarja ja laji(t). Jälki-ilmoittautumismaksu 30 euroa/laji, maksetaan 8.8. mennessä samalle tilille.
Ilmoittautumiset 28.7. mennessä sähköisellä ilmoittautumislomakkeella: https://www.webropolsurveys.com/S/3412396C95859442.par tai lähettämällä ilmoittautumislomake postitse osoitteella: Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU ry, Tuomas Törrönen, Radiokatu 20, 00240 Helsinki.
Ilmoittautumislomakkeen voi tarvittaessa tilata VAU:n toimistolta: Lauri Jaakkola, puh. 045 136 8695 tai Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Huom! Jälki-ilmoittautuminen on tehtävä 8.8. mennessä.
Majoitus: Hotelli Nuuksio puh. 09 867 971, varatessa tunnus VAU SM 2017
Lisätiedot: VAU, Hannele Pöysti, puh. 050 517 6151, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. ja ilmoittautumisajan jälkeen Veikkolan Veikot, Kurt Tulonen, puh. 040 580 4469