Suomalaiset paralympiamitalistit

Kesäparalympialaiset

1960 Rooma

Kultaa (1)

  • Tauno Valkama, uinti, miehet 50m ”Crawl Complete”, luokka 4

1964 Tokio

Suomi ei mukana.

1968 Tel Aviv

Ei mitaleita.

1972 Heidelberg

Hopeaa (2)

  • Matti Launonen, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Risto Liuska, uinti, miehet 25m rintauinti, luokka 2

Pronssia (1)

  • Risto Liuska, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 2

1976 Toronto

Kultaa (12)

  • Lasse Eva, uinti, miehet 100m selkäuinti, luokka C1
  • Raimo Hiiri, Veikko Hiltunen, Reino Jääskeläinen ja Arvi Lattunen, yleisurheilu, 4x100m luokka E
  • Veikko Hiltunen, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka E
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka E
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka A
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka C1
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C1
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka C1
  • Risto Piippo, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka B
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka B

Hopeaa (20)

  • Pekka Hätinen ja Matti Launonen, pöytätennis, miesten nelinpeli, luokka 1A
  • Hugo Illi, Veikko Puputti, Tauno Valkama, jousiammunta, ”Mixed Short Metric Round” -joukkuekilpailu, avoin
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten 10-ottelu, luokka E
  • Reino Jääskeläinen, uinti, miehet 50m perhosuinti, luokka E
  • Martti Juntunen, yleisurheilu, miesten korkeushyppy (kahden jalan ponnistus), luokka A
  • Arvo Kalenius ja Elli Korva, dartchery (darts-jousiammunta), sekaparikilpailu, avoin
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Jouko Korhonen, yleisurheilu, miesten 10-ottelu, luokka 2
  • Matti Launonen, yleisurheilu, miesten 10-ottelu, luokka 1A
  • Carl Lind, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Carl Lind, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Eero Mäki, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1B
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten korkeushyppy, luokka F
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten 10-ottelu, luokka F
  • Antti Nikkinen, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C
  • Kalle Rajahalme, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C1
  • Veikko Suokas, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka F
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka B
  • Reino Teivonen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka D

Pronssia (17)

  • Pekka Hätinen, pöytätennis, miesten kaksinpeli, luokka 1A
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka E
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka E
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka E
  • Veikko Hiltunen, yleisurheilu, 100m, luokka E
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Taisto Kainu, yleisurheilu, miesten 10-ottelu, luokka 4
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, uinti, miehet 50m vapaauinti, luokka E
  • Heikki Koistinen, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka A
  • Kari Lahtinen, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1C
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten 1500m, luokka F
  • Jouko Pöyry, uinti, miehet 100m selkäuinti, luokka 6
  • Aimo Sohlmann, painonnosto, miehet raskas sarja
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B
  • Reino Teivonen, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka D

1980 Arnhem

Kultaa (7)

  • U. Ikonen, yleisurheilu, miesten kymmenottelu, luokka 1A
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miesten 100 m, luokka E
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miesten 400 m, luokka E
  • Kari Kärkkäinen, jousiammunta, miesten Double FITA Round, Novice Tetraplegic
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Raimo Lindberg, yleisurheilu, miesten 1500 m, luokka E
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka B

Hopeaa (19)

  • Lasse Eva, yleisurheilu, miesten kymmenottelu, luokka C1
  • Pekka Hätinen ja Matti Launonen, pöytätennis, miesten joukkuekilpailu, luokka 1A
  • M. Heinonmäki, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka 1B
  • Pekka Ihalainen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka C1
  • Pekka Ihalainen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka C1
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten kymmenottelu, luokka E
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m selkäuinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m vapaauinti, luokka 1A
  • Elli Korva, jousiammunta, naisten Double FITA Round, Paraplegic
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Matti Launonen, yleisurheilu, miesten kymmenottelu, luokka 1A
  • R. Luotonen, yleisurheilu, miesten 5000 m kävely, luokka A
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten kiekonheitto, luokka C
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten keihäänheitto, luokka C
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten kuulantyöntö, luokka C
  • Heikki Miettinen, uinti, miesten 50 m rintauinti, luokka F
  • Markku Onnela, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka A
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten 100 m, luokka E
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten 400 m, luokka E

Pronssia (13)

  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miesten kolmiloikka luokka B
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka E
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m rintauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto. luokka E
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Matti Launonen, pöytätennis, miesten yksinpeli, luokka 1A
  • Raimo Lindberg, yleisurheilu, miesten 400 m, luokka E
  • Eero Mäki, uinti, miesten 25 m vapaauinti, luokka 1B
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten kymmenottelu, luokka F
  • Markku Onnela, yleisurheilu, miesten kolmiloikka, luokka A
  • Kirsti Pennanen, yleisurheilu, naisten 800 m, luokka A
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten pituushyppy, luokka E
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B

1984 New York / Stoke Mandeville

Kultaa (17)

  • Raimo Aalto, painonnosto, miehet 65kg, integrated
  • Jouko Grip, yleisurheilu, miehet 400m, luokka L6
  • Jouko Grip, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka L6
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B3
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka A6
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 400m, luokka A6
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka A6
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet, avoin CL
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka L4
  • Ari Jonkari yleisurheilu, miehet ”distance throw”, luokka C2
  • Ari Jonkari, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka C2
  • Antti Landstedt, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri, integrated
  • Timo Palonen, painonnosto, miehet 57kg, integrated
  • Reino Peltonen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka L6
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset kiekonheitto, luokka L5
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Merja Vähämaa, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka B3

Hopeaa (13)

  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Päivi Kaunisto, yleisurheilu, naiset pituushyppy, luokka A6
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 800m, luokka C8
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 1500m maastojuoksu, luokka C8
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset kiekonheitto, luokka A4
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka A4
  • Eero Mäki, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1B
  • Reino Peltonen, yleisurheilu, miehet 400m, luokka L6
  • Kirsi Ranninen, pyöräily, naiset kolmipyörä maantie 1500m, luokka CP Div 2
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka C7
  • Veikko Väänänen, painonnosto, miehet 57kg integrated

Pronssia (27)

  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B2
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka A6–8
  • Kimmo Jokinen, Olli Virtanen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka L4
  • Kauko Kajaste, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1B
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m rintauinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka A6–8
  • Päivi Kaunisto, yleisurheilu, naiset 100m, luokka A6
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B1
  • Lauri Kylmä, yleisurheilu, miehet, kiekonheitto, luokka 4
  • Heikki Laukkanen, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round Paraplegic”
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1A
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet 10-ottelu, luokka 2
  • Kari Luusua, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B3
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka A4
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka A6
  • Heikki Miettinen, uinti, miehet 100m rintauinti, luokka A6
  • Aulis Rinne, ampumaurheilu, miehet ilmapistooli, luokka 2–6
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka L5
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka L5
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C7
  • Raimo Tirronen, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round Integrated”
  • Merja Vähämaa, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka B3
  • Pauli Viertonen, yleisurheilu, miehet kolmiloikka, luokka B1

1988 Soul

Kultaa (11)

  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 400m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka TT6
  • Erkki Käsmä, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokat A4, A9
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka C8
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 5000m maastojuoksu, luokka C8
  • Marko Luukkanen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C8
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka C7
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka L2
  • Martti Rantavuori, jousiammunta, miehet ”Double Short Metric Round”, luokka 1A–1C
  • Kari Ylijoki, voimanosto, miehet 52kg

Hopeaa (23)

  • Hannu Argillander, yleisurheilu, miehet kymmenottelu, luokka B3
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B2
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 200m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 800m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Keijo Kallunki, Raimo Tirronen, Veijo Viinikka, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round” joukkuekilpailu, avoin luokka
  • Elli Korva, jousiammunta, naiset ”Double FITA Round”, luokka 2–6
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka 2
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet kymmenottelu, luokka 2
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7
  • Jari Naranen, yleisurheilu, miehet 10 000m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka L2
  • Kai Pirttijärvi, yleisurheilu, miehet 1500m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Miia Rantanen, uinti, naiset 100m rintauinti, luokka L5
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka 3
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka 3
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka C7
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C7
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B1
  • Tanja Tervonen, yleisurheilu, naiset 400m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Päivi Tolonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B2
  • Päivi Tolonen, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B2
  • Urpo Vainio, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B2

Pronssia (16)

  • Raimo Aalto, voimanosto, miehet 52kg
  • Sirkka-Liisa Collin, Hilkka Jokivirta, Elli Korva, jousiammunta, naiset ”Double FITA Round” joukkuekilpailu, luokka 2–6
  • Antti Dahlberg, yleisurheilu, miehet 10 000m, luokka 4
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokat A6, A8, A9, L6
  • Kusti Korkeasalo, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri istuma-asento, luokka LSH1
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B1
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 400m, vapaauinti, luokka B1
  • Reino Landstedt, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri pystyasento, luokka LSH2
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1A
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka L2
  • Jaana Oikarainen, yleisurheilu, naiset kymmenottelu, luokka B2
  • Miia Rantanen, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka L5
  • Aulis Rinne, ampumaurheilu, miehet ilmapistooli, luokka 2–6
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7

1992 Barcelona

Kultaa (8)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Merja Hanski, Iris Keitel, Tarja Pelkonen, Kaisa Penttilä, Maria-Terttu Piiroinen, maalipallo, naiset
  • Sanna Huttunen, uinti, naiset 50m perhosuinti, luokka S5
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka avoin 6–10
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 9
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka C7
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka THW5

Hopeaa (6)

  • Arto Finska, Marko Kauppila, Asko Kinnunen, Jorma Kivinen, Reino Leppänen, Juha Oikarainen, maalipallo, miehet
  • Elli Korva, jousiammunta, naiset, luokka AR2
  • Jari Kurkinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 2
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 800m, luokka C7–8
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka C7–8
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka S5

Pronssia (11)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka B1
  • Jari Gusev, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka B3
  • Sanna Huttunen, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka S5
  • Jari Kurkinen, Matti Launonen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka 2
  • Jorma Laitinen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B3
  • Reino Landstedt, ampumaurheilu, Mixed Olympic Match, luokka SH2
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka C5–8
  • Anja Nurmi, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka S5
  • Timo Pulkkinen, yleisurheilu, miehet maraton, luokka B3

1996 Atlanta

Kultaa (4)

  • Jani Kallunki, Marko Kauppila, Asko Kinnunen, Jorma Kivinen, Arttu Mäkinen, Juha Oikarainen, maalipallo, miehet
  • Jari Kurkinen, Matti Launonen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka 1–2
  • Martti Rantavuori, jousiammunta, miehet, luokka W1
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54

Hopeaa (5)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Merja Hanski, Iris Keitel, Mari Pekkala, Tarja Pelkonen, Maria-Terttu Piiroinen, maalipallo, naiset
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F53

Pronssia (4)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B1
  • Keijo Hänninen, Jari Heino, Petri Kapiainen, Jukka Laine, Esa Liukkonen, Lauri Melanen, Pekka Norola, Matti Pulli, Reijo Salonen, Sami Tervo, Veli-Matti Tuominen, Lauri Venäläinen, istumalentopallo, miehet
  • Jari Kurkinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 2

2000 Sydney

Kultaa (1)

  • Tiina Ala-aho, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö F33–34

Hopeaa (3)

  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Erkki Pekkala, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri makuuasento, luokka SH1
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F55

Pronssia (6)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka S11
  • Keijo Hänninen, Jari Heino, Petri Kapiainen, Jukka Laine, Lauri Melanen, Matti Pulli, Allan Pynnönen, Sami Tervo, Veli-Matti Tuominen, Olavi Venäläinen, Aulis Vistbacka, istumalentopallo, miehet
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 8
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 50m selkäuinti, luokka S2
  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54
  • Marita Tevali, ratsastus, mixed dressage, freestyle grade IV

2004 Ateena

Kultaa (4)

  • Minna Leinonen, ampumaurheilu, ilmakivääri makuuasento, luokka SH2
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 200m, luokka T54
  • Marjaana Väre, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F42–46

Hopeaa (1)

  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54

Pronssia (3)

  • Tiina Ala-aho, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F33/34/52/53
  • Jani Kallunki, judo, miehet 66kg, näkövammaiset
  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka F54

2008 Peking

Kultaa (2)

  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F53/54
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (2)

  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka F53/54
  • Jarmo Ollanketo (pilotti Marko Törmänen), pyöräily, miehet, maantieajo (race B), luokka VI1–3

Pronssia (2)

  • Jani Kallunki, judo, miehet 66kg, näkövammaiset
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 200m, luokka T54

2012 Lontoo

Kultaa (4)

  • Toni Alenius, Jarno Mattila, Erkki Miinala, Ville Montonen, Tuomas Nousu, Petri Posio, maalipallo, miehet
  • Jere Forsberg, jousiammunta, miehet avoin taljajousi
  • Toni Piispanen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T51
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (1)

  • Katja Karjalainen, ratsastus, dressage, freestyle grade Ib

Pronssia (1)

  • Marjaana Huovinen, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F52/53/33/34

2016 Rio de Janeiro

Kultaa (1)

  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (1)

  • Marjaana Heikkinen, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F34

Pronssia (1)

  • Henry Manni, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T34

 

Talviparalympialaiset

1976 Örnsköldsvik

Kultaa (8)

  • Raimo Hiiri, Teuvo Sahi ja Arvo Ståhl, maastohiihto, miehet 3x10km, luokat III-IV B
  • Otto Malkki, Pertti Sankilampi ja Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet 3x5km, luokat I-II
  • Teuvo Sahi, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka III
  • Teuvo Sahi, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka III
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka IV B
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka IV B

Hopeaa (7)

  • Martti Juntunen, Manu Laakso ja Matti Ojanen, maastohiihto, miehet 3x10km, luokat A-B
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka II
  • Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka II
  • Aino Turpeinen, maastohiihto, naiset keskimatka 10km, luokka III
  • Aino Turpeinen, maastohiihto, naiset lyhyt matka 5km, luokka III

Pronssia (7)

  • Raimo Hiiri, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka III
  • Ella Kinnunen, Sirkka Sulisalo ja Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 3x5km, luokat A-B
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka II
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka II
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Mauno Sulisalo, maastohiihto, miehet lyhyt matka 10 km, luokka A

1980 Geilo

Kultaa (16)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Jouko Grip, Kari Laakkonen, Heikki Miettinen, Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka 3A–3B
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 10km, luokka 3A
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2A
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 2A
  • Veikko Jantunen, Erkki Kukkanen, Samuli Kämi, Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka 1A–2A
  • Ensio Kinnunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2B
  • Ensio Kinnunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 2B
  • Kari Laakkonen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3B
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 10km, luokka 2A
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 5km, luokka 2A
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 100m, luokka III
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 500m, luokka III
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, 10km, luokka 1A
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, 5km, luokka 1A

Hopeaa (7)

  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 10km, luokka 1A
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka 1A
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2A
  • Kari Laakkonen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3B
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Raimo Vesander, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3B

Pronssia (12)

  • Ismo Alanko, Martti Juntunen, Mauno Sulisalo, Teuvo Talmia, maastohiihto, miehet 4x10km viesti, luokka 5A–5b
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 100m, luokka V
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 500m, luokka V
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 800m, luokka V
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet 5km, luokka 1A
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Raili Rantala, maastohiihto, naiset 10km, luokka 3A
  • Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 1A
  • Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka 5A
  • Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka 5A
  • Raimo Vesander, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3B

1984 Innsbruck

Kultaa (19)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, Veikko Jantunen, Kimmo Kettunen, Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 100m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 300m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 500m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 700m, luokka Gr I
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW6/8
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW6/8
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW4
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 5km, luokka B2
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW4
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B1
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 300m, luokka Gr I
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 500m, luokka Gr I
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 700m, luokka Gr I
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2

Hopeaa (9)

  • Ismo Alanko, Martti Juntunen, Mauno Sulisalo, Teuvo Talmia maastohiihto, miehet 4x10km viesti, luokka B1–2
  • Martti Juntunen, maastohiihto, miehet 20km, luokka B1
  • Martti Juntunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka B1
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Samuli Kämi, Lauri Moilanen, Pertti Sankilampi, Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW4
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2

Pronssia (6)

  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B2
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW4
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Ari Mustonen, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2
  • Mauno Sulisalo, maastohiihto, miehet 10km, luokka B1

1988 Innsbruck

Kultaa (9)

  • Jouko Grip, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW6/8
  • Tarja Hovinen, Kirsti Pennanen, Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 3x5km viesti, luokka B1–3
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 15km, luokka LW4
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW4
  • Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B3
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW6/8
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW6/8

Hopeaa (8)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, Kimmo Kettunen, Kalervo Pieksämäki, Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B3
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW4
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2

Pronssia (8)

  • Ismo Alanko, maastohiihto, miehet 30km, luokka B2
  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B3
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Pauli Mölsä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW5/7
  • Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B3
  • Pertti Sankilampi, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW2
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2

1992 Albertville

Kultaa (7)

  • Jouko Grip, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW2.4
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW2–9
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW2–9

Hopeaa (3)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, Teuvo Ojala, Raimo Peltonen, maastohiihto, miehet 3x2,5km viesti, luokka LW10–11
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11

Pronssia (4)

  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW2.4
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2–3

1994 Lillehammer

Kultaa (7)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka LW6/8/9
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka LW6/8/9
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B3

Hopeaa (6)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, Teuvo Ojala, Raimo Peltonen, maastohiihto, miehet 3x2,5km viesti, kelkkahiihto
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B3
  • Timo Lahtinen, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka B2
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km (p), luokka LW6/8/9

Pronssia (11)

  • Seppo Joensuu, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 15km, luokka LW11
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW2/3/9
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B3
  • Timo Lahtinen, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka B2
  • Rauno Miettinen, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW6/8
  • Teuvo Ojala, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW11
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW4
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 10km (v), luokka LW4
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B3

1998 Nagano

Kultaa (7)

  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW12
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW12
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka LW2–9
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka LW2–9
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka LW2–9
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B1–3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3

Hopeaa (5)

  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW2–9
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 15km (v), luokka LW2/3/4/9
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B1–3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B2–3

Pronssia (7)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B2–3
  • Teuvo Ojala, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW12
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW12
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW12
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokat LW2, 3, 4, 5/7, 9
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW3/4/9

2002 Salt Lake City

Kultaa (4)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 10km (p), luokka B3
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 15km (v), luokka pystyhiihtäjät
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 10km (v), luokka pystyhiihtäjät
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka pystyhiihtäjät

Hopeaa (1)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3

Pronssia (3)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 15km (v), luokka näkövammaiset
  • Jaana Argillander, Merja Hanski, Tanja Kari, maastohiihto, naiset 3x2,5km viesti, luokka avoin
  • Merja Hanski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B1

2006 Torino

Ei mitaleita.

2010 Vancouver

Hopeaa (1)

  • Maija Löytynoja, ampumahiihto, naiset 3km pursuit, luokka pystyhiihtäjät

Pronssia (1)

  • Ilkka Tuomisto, maastohiihto, miehet 1km sprintti, luokka pystyhiihtäjät

2014 Sotshi

Hopeaa (1)

  • Ilkka Tuomisto, maastohiihto, miehet 20km, luokka pystyhiihtäjät

2018 Pyeongchang

Kultaa (1)

  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet lumilautacrossi, luokka SB-LL2

Pronssia (2)

  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet banked slalom, luokka SB-LL2
  • Ilkka Tuomisto, maastohiihtäjät, miehet 1km sprintti (p), luokka pystyhiihtäjät