Special Olympics -kesämaailmankisat Abu Dhabissa 14.–21.3.2019

Abu Dhabi 2019 -logo

Special Olympics -kesämaailmankisat ja -talvimaailmankisat järjestetään neljän vuoden välein, siten että joka toinen vuosi vuorossa ovat kesäkisat ja joka toinen vuosi talvikisat. Vuonna 2019 kesämaailmankisojen isäntäkaupunkina toimi Arabiemiraattien Abu Dhabi. Kisalajeista uinti ja yleisurheilu käydään Dubaissa. Suomesta kisoihin lähtee 71 urheilijan ja kaikkiaan 102 henkilön joukkue.

Suomen joukkue Special Olympics -kesämaailmankisoihin Abu Dhabiin 14.–21.3.2019

YLEISURHEILU

  • Nea Tilli, Riihimäki
  • Noora Koponen, Seinäjoki
  • Kai Koljonen, Oulu
  • Ville Pere, Nokia

Valmentajat

  • Niko Leppä, Jyväskylä
  • Heidi Skantz, Jyväskylä

UINTI

  • Taru Luotonen, Turku
  • Perttu Ylä-Sahra, Jyväskylä
  • Roni Siivonen, Turku
  • Juko Kinnunen, Turku

Valmentajat

  • Marleena Leskinen, Turku
  • Heidi Kukkonen, Oulu

GOLF

  • Oskari Rantanen, Hämeenlinna
  • Jere Suominen, Masku
  • Henri Marttinen, Vihti

Valmentajat

  • Jari Rantanen, Hämeenlinna
  • Tuulia Suominen, Masku

KEILAILU

  • Marika Kukkohovi, Oulu
  • Johanna Koskinen, Oulu
  • Tuomo Kukkohovi, Oulu
  • Perttu Koskinen, Oulu

Valmentajat

  • Marjaleena Laakkonen, Joensuu
  • Helvi Hellsten, Tampere

TRIATHLON

  • Jaakko Mikkonen, Hyvinkää

Valmentaja

  • Erwin Borremans, Hyvinkää

MELONTA

  • Minna Palonen, Hämeenlinna
  • Anni Aalto, Tampere
  • Mikko Kivikko, Hämeenlinna

Valmentajat

  • Janne Piitulainen, Lahti
  • Virpi Remahl, Lahti

RYTMINEN VOIMISTELU

  • Saga Tsokkinen, Kerava
  • Ella Willgrén Vantaa

Valmentaja

  • Julia Ahonen, Helsinki

UNIFIED-KORIPALLO

MIEHET

Urheilijat

  • Marco Magi, Helsinki
  • Kalle Paasonen, Vantaa
  • Olli Konola, Helsinki
  • Aleksi Hienonen, Vantaa
  • Riku Virtanen, Vantaa

Partnerit

  • Jami Lehti, Espoo
  • Samuli Pajulahti, Helsinki
  • Lotta Aaltonen, Helsinki
  • Teemu Koskinen, Helsinki

Valmentajat

  • Antti Heinonen, Helsinki
  • Pipsa Aaltonen, Helsinki

NAISET

Urheilijat

  • Pia Heikkilä, Loimaa
  • Anni Pihlström, Helsinki
  • Heidi Sillanpää, Helsinki
  • Nette Tuominen, Vantaa
  • Emilia Välkki, Helsinki

Partnerit

  • Laura Hamdi, Tampere
  • Emma Kivistö, Nokia
  • Elli Marjanen, Vantaa
  • Salla Koponen, Helsinki

Valmentajat

  • Milla Haglund, Vantaa
  • Carola Busi, Vantaa

UNIFIED -BEACH VOLLEY

Urheilijat

  • Mika Reponen, Salo
  • Ari Lehmuskoski, Salo
  • Marko Saarinen, Eura

Partnerit

  • Kalle Tolvanen, Lahti
  • Jukka Lehti, Koski TL
  • Minna Rasinaho, Jyväskylä

Valmentajat

  • Eija Helander-Nieminen, Eura
  • Juha Reponen, Salo

UNIFIED-PURJEHDUS

Urheilijat

  • Joni Roivanen, Naantali
  • Bea Westerstråhle, Espoo

Partnerit

  • Saammal Morottaja, Inari
  • Mari Aarnio, Helsinki

Valmentaja

  • Johanna Roivanen, Naantali

JUDO

  • Mira Grönholm, Lahti
  • Hanna Summanen, Turku
  • Matti Heino, Kaarina
  • Toni Rennola, Lappeenranta
  • Joona Kaukonen, Kirkkonummi

Valmentajat

  • Hanna Kokkonen, Helsinki
  • Tuula Holtti, Kaarina

TENNIS

  • Tommi Tyynilä, Helsinki
  • Sanna Sepponen, Helsinki

Valmentaja

  • Roger Nyberg, Helsinki

RATSASTUS

  • Sofia Tikkanen, Helsinki
  • Lotta Romsi, Kirkkonummi
  • Olli Aarnio, Espoo
  • Joonas Rasinen, Espoo

Valmentaja

  • Maritta Enqvist, Kirkkonummi
  • Tarja Altomaa, Mäntsälä

UNIFIED-JALKAPALLO

Urheilijat

  • Emilia Aherikko, Helsinki
  • Julia Fonsen, Tampere
  • Sanna Forsström, Vihti
  • Sari Kataja, Hämeenlinna
  • Henna-Mari Korpijärvi, Kokkola
  • Wilma Torni, Helsinki

Partnerit

  • Sanna Koskinen, Pirkkala
  • Leena Lepikonmäki, Tampere
  • Hanna Mäkelä, Lahti
  • Ida Mäkelä, Lahti
  • Mia Rein, Oulu

Valmentajat

  • Jarmo Pelli, Hollola
  • Maria Olkkola, Kokkola

JOUKKUEENJOHTO

  • Joukkueenjohtaja Timo Pelkonen, Tampere
  • Apulaisjoukkueenjohtaja Jukka Lahti, Petäjävesi
  • Tiedottaja Lauri Jaakkola, Vantaa
  • Joukkueen avustaja Rosa Havumäki, Helsinki
  • Lääkäri Jaakko Vanhatalo, Helsinki

Lue lisää vuoden 2019 Special Olympics -kesämaailmankisoistawww.abudhabi2019.org