Aikataulu

Tässä on Abu Dhabin Special Olympics -kesämaailmankisojen päiväkohtainen aikataulu Suomen joukkueen osalta. Huomioithan, että aikataulu on osin suuntaa antava ja se tulee päivittymään kisojen edetessä, kun lajien aikataulut tarkentuvat. Aikaero Suomeen nähden on Arabiemiraateissa on +2 tuntia, eli kun kello Suomessa on 14.00, on se Arabiemiraateissa 16.00.

Jos haluat mieluummin tutustua Sisujengin kisa-aikatauluihin urheilijoittain jaoteltuna, niin sellainen aikataulu löytyy TÄÄLTÄ.

Perjantai 8.3.

  • Sisujengi lentää Helsingistä Dubaihin, joka toimii Sisujengin isäntäkaupunkina 8.–11.3.

Triathlon

  • Abu Dhabi, Yas Marina Circuit, klo 10.00–12.00: Jaakko Mikkonen – Kilpailut (750m uinti, 20km pyöräily, 5km juoksu)

 

Lauantai 9.3.

 

Sunnuntai 10.3.

  • Kouluvierailu dubailaisessa koulussa.
  • Isäntäkaupunkivierailun päätösillallinen Global Villagessa.

 

Maanantai 11.3.

  • Siirtymä isäntäkaupungista kisamajoituksiin. Uinti, avovesiuinti ja yleisurheilu majoittuvat Dubaissa, muut lajit kolmessa eri hotellissa Abu Dhabissa: melonta, purjehdus ja beach volley yhdessä hotellissa, golf ja ratsastus toisessa hotellissa sekä judo, rytminen voimistelu, jalkapallo, koripallo, keilailu ja tennis yhdessä hotellissa.

 

Tiistai 12.3.

Tasoluokitteluja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex, klo 15.45–16.00: Roni Siivonen – Tasoluokittelut, 50m selkäuinti (Level 2)

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium, klo 16.30: Nea Tilli – Tasoluokittelut, kuulantyöntö

Tennis

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City, klo 9.00–12.00 ja klo 14.00–18.00: Sanna Sepponen (Level 2) ja Tommi Tyynilä (Level 3) – Tasoluokittelut

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City, klo 9.00–11.00, klo 12.30–14.30 ja klo 16.00–18.00: Naisten Unified-jalkapallojoukkue – Tasoluokittelut, 7-vs-7 -jalkapallo

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach, klo 18.00–20.00: Unified -beach volley – Tasoluokittelut

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC, klo 9.45–12.30: Naisten Unified-koripallo – Tasoluokittelut

 

Keskiviikko 13.3.

Tasoluokitteluja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 09.25–09.50: Roni Siivonen, 50m rintauinti (Level 2), tasoluokittelu
    • klo 10.10–10.30: Juko Kinnunen, 25m selkäuinti (Level 2), tasoluokittelu
    • klo 15.55–16.20: Juko Kinnunen, 50m vapaauinti (Level 2), tasoluokittelu
    • klo 16.25–16.40: Juko Kinnunen, Perttu Ylä-Sahra, Roni Siivonen, Taru Luotonen, 4x50m sekauintiviesti, tasoluokittelu

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium, klo 09.40: Nea Tilli – Tasoluokittelut, pituushyppy

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City, klo 9.30 ja klo 12.30–14.00: Naisten Unified-jalkapallojoukkue – Tasoluokittelut, 7-vs-7 -jalkapallo

Tennis

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City, klo 9.00–12.00 ja klo 14.00–18.00: Sanna Sepponen (Level 2) ja Tommi Tyynilä (Level 3) – Tasoluokittelut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach, klo 18.00–20.30: Unified -beach volley – Tasoluokittelut

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club, klo 10.00–13.00 ja klo 15.00–18.00: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Tasoluokittelut

Judo

  • Abu Dhabi, ADNEC, klo 10.00–14.30: Hanna Summanen, Joona Kaukonen, Matti Heino, Mira Grönholm, Toni Rennola – Tasoluokittelut

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC, klo 10.00–16.00: Miesten Unified-koripallo – Tasoluokittelut

 

Torstai 14.3.

Avajaiset

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City Stadium, klo 19.00–22.00

 

Perjantai 15.3.

Tasoluokitteluja ja kilpailuja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 15.50: Taru Luotonen, 100m selkäuinti (Level 4), kilpailut
    • klo 17.30: Perttu Ylä-Sahra, 400m vapaauinti (Level 4), kilpailut

Melonta

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 14.00–14.50: Mikko Kivikko, K1 500m, tasoluokittelu
    • klo 14.50–15.10: Anni Aalto, K1 500m, tasoluokittelu
    • klo 14.50–15.10: Minna Palonen, K1 500m, tasoluokittelu

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club, klo 10.00–13.00 ja klo 15.00–18.00: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Tasoluokittelut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach, klo 18.00–20.30: Unified -beach volley – Tasoluokittelut

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 15.30, Naiset, 7-vs-7, Unified-jalkapallo: Uganda–Suomi

Keilailu

  • Abu Dhabi, Khalifa International Bowling Centre, klo 10.00–18.30: Johanna Koskinen, Marika Kukkohovi, Perttu Koskinen, Tuomo Kukkohovi – Tasoluokittelut

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 15.35: Naisten Unified-koripallo – Arabiemiraatit–Suomi
    • klo 19.20: Miesten Unified-koripallo – Norsunluurannikko–Suomi

Ratsastus

  • Abu Dhabi, Al Forsan Resort, klo 09.00–12.00 ja klo 14.00–21.00: Joonas Rasinen (Level BI), Lotta Romsi (Level CI), Olli Aarnio (Level BI), Sofia Tikkanen (Level A) – Tasoluokittelut

 

Lauantai 16.3.

Tasoluokitteluja ja kilpailuja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 11.23: Juko Kinnunen, 50m vapaauinti (Level 2), kilpailut

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium, klo 16.44: Noora Koponen – Kilpailut, 200m

Avovesiuinti

  • Dubai, La Mer Beach, klo 10.00–11.00: Jaakko Mikkonen – Kilpailut

Melonta

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 10.30: Mikko Kivikko, K1 200m, tasoluokittelu
    • klo 11.00: Anni Aalto, K1 200m, tasoluokittelu
    • klo 11.00: Minna Palonen, K1 200m, tasoluokittelu
    • klo 14.00: Mikko Kivikko, Anni Aalto, Minna Palonen, K1 500m, tasoluokittelu

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club, klo 10.00–12.50 ja klo 15.00–17.50: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Kilpailut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach
    • klo 18.45: Suomi–Arabiemiraatit

Judo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 10.00 Joona Kaukonen (M Div. 4)
    • klo 13.00 Mira Grönholm (F Div. 7)

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 11.50: Miesten Unified-koripallo – Suomi–Saudi-Arabia
    • klo 14.20: Naisten Unified-koripallo – Algeria–Suomi

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 15.30, Naiset, 7-vs-7, Unified-jalkapallo: Suomi–Intia

Tennis

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 11.00: Tommi Tyynilä Suomi–Murtadha Makassees Irak
    • klo 14.00: Ana Paula Loro Brasilia–Sanna Sepponen Suomi

Keilailu

  • Abu Dhabi, Khalifa International Bowling Centre, klo 09.00: Johanna Koskinen, Marika Kukkohovi, Perttu Koskinen, Tuomo Kukkohovi – Joukkuekilpailu

Ratsastus

  • Abu Dhabi, Al Forsan Resort
    • klo 10.00–13.00: Sofia Tikkanen (Level A) – Working Trail, kilpailut
    • klo 15.30–18.30: Lotta Romsi (Level CI) – Working Trail, kilpailut

 

Sunnuntai 17.3.

Tasoluokitteluja ja kilpailuja 

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 09.25: Taru Luotonen, 200m vapaauinti (Level 3), kilpailut
    • klo 11.20: Roni Siivonen, 50m rintauinti (Level 2), kilpailut

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium
    • klo 08.00: Kai Koljonen – Kilpailut, 1500m
    • klo 15.20: Nea Tilli – Kilpailut, kuulantyöntö 

Melonta

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 10.00–10.50: Mikko Kivikko, K1 500m, kilpailut
    • klo 10.50–11.10: Anni Aalto, K1 500m, kilpailut
    • klo 10.50–11.10: Minna Palonen, K1 500m, kilpailut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach
    • klo 17.30: Unified -beach volley: Suomi–Syyria

Rytminen voimistelu

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 12.30–16.00: Ella Willgrén (Level 2: naru, vanne, keilat, nauha) – Tasoluokittelut
    • klo 12.30–16.00: Saga Tsokkinen (Level 2: naru, vanne, keilat, nauha) – Tasoluokittelut

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 13.05: Miesten Unified-koripallo – Suomi–Jamaika
    • klo 15.35: Naisten Unified-koripallo – Suomi–Pakistan

Tennis

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 11.00: Amine Houda Marokko–Sanna Sepponen Suomi

Keilailu

  • Abu Dhabi, Khalifa International Bowling Centre
    • klo 09.00 singlekilpailu: Johanna Koskinen
    • klo 13.00 singlekilpailu: Marika Kukkohovi
    • klo 16.00 singlekilpailu: Perttu Koskinen
    • klo 16.00 singlekilpailu: Tuomo Kukkohovi

Ratsastus

  • Abu Dhabi, Al Forsan Resort
    • klo 09.55: Joonas Rasinen (Level BI) – Working Trail, kilpailut
    • klo 10.45: Olli Aarnio (Level BI) – Working Trail, kilpailut

Golf

  • Abu Dhabi, Yas Links
    • klo 09.10: Oskari Rantanen (Level 5, 18 reikää) – Tasoluokittelut
    • klo 10.00: Jere Suominen (Level 5, 18 reikää) – Tasoluokittelut
    • klo 12.50: Henri Marttinen (Level 4, 9 reikää) – Tasoluokittelut

Suurlähetystövierailu

  • Vierailu Suomen suurlähetystössä Abu Dhabissa klo 19.00.

 

Maanantai 18.3.

Tasoluokitteluja ja kilpailuja

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium
    • klo 09.40: Ville Pere – Kilpailut, 5000m
    • klo 18.36: Noora Koponen – Kilpailut, 100m

Melonta

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 09.40: Mikko Kivikko, K1 200m, kilpailut
    • klo 10.10: Minna Palonen, K1 200m, kilpailut
    • klo 10.20: Anni Aalto, K1 200m, kilpailut
    • klo 13.45: Mikko Kivikko, K1 500m, kilpailut
    • klo 14.15: Minna Palonen, K1 500m, kilpailut
    • klo 14.45: Anni Aalto, K1 500m, kilpailut

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
  • klo 10.00–12.50 ja klo 15.00–17.50: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Kilpailut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach
    • klo 19.45: Unified -beach volley: Kenia–Suomi

Judo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 10.00 Hanna Summanen (F Div. 11)
    • klo 13.00 Toni Rennola (M Div. 19)
    • klo 13.00 Matti Heino (M Div. 5)

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 12.00, Naiset, 7-vs-7, Unified-jalkapallo: Bosnia ja Hertsegovina–Suomi
    • klo 17.00, Naiset, 7-vs-7, Unified-jalkapallo: Bangladesh–Suomi

Tennis

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 16: Tommi Tyynilä Suomi–Angel Davila Puerto Rico (kenttä 6)

Golf

  • Abu Dhabi, Yas Links
    • klo 08.50: Oskari Rantanen (Level 5, 18 reikää) – Tasoluokittelut
    • klo 10.20: Jere Suominen (Level 5, 18 reikää) – Tasoluokittelut
    • klo 12.50: Henri Marttinen (Level 4, 9 reikää) – Tasoluokittelut

Ratsastus

  • Abu Dhabi, Al Forsan Resort
    • klo 09.00: Lotta Romsi (Level CI) – English Equitation, kilpailut
    • klo 12.05: Sofia Tikkanen (Level A) – English Equitation, kilpailut
    • klo 15.10: Joonas Rasinen (Level BI) – English Equitation, kilpailut
    • klo 16.50: Olli Aarnio (Level BI) – English Equitation, kilpailut

 

Tiistai 19.3.

Kilpailuja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 11.55: Perttu Ylä-Sahra, 800m vapaauinti (Level 4), kilpailut
    • klo 15.52: Taru Luotonen, 100m vapaauinti (Level 3), kilpailut
    • klo 18.06: Juko Kinnunen, 25m selkäuinti (Level 2), kilpailut

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium
    • klo 09.00: Ville Pere – Kilpailut, 3000m

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 10.00–12.50 ja klo 15.00–17.50: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Kilpailut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach
    • klo 17.30: Välierä, Syyria–Suomi

Jalkapallo

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City
    • klo 14.00: Unified-jalkapallo, 7-vs-7, loppuottelu: Bosnia-Hertsegovina–Suomi

Keilailu

  • Abu Dhabi, Khalifa International Bowling Centre
    • klo 11.30: Parikilpailut (Tuomo Kukkohovi–Johanna Koskinen & Perttu Koskinen–Marika Kukkohovi)

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 11.00: Miesten Unified-koripallo, Italia–Suomi
    • klo 17.00 (Jos Suomi voittaa Italian): Välierä, Espanja–Suomi

Golf

  • Abu Dhabi, Yas Links
    • klo 09.30: Oskari Rantanen (Level 5, 18 reikää) – Kilpailut
    • klo 10.20: Jere Suominen (Level 5, 18 reikää) – Kilpailut
    • klo 12.40: Henri Marttinen (Level 4, 9 reikää) – Kilpailut

Ratsastus

  • Abu Dhabi, Al Forsan Resort
    • klo 09.30: Sofia Tikkanen (Level A) – Kouluratsastus, kilpailut
    • klo 14.40: Lotta Romsi (Level CI) – Kouluratsastus, kilpailut
    • klo 18.20: Joonas Rasinen (Level BI) – Kouluratsastus, kilpailut
    • klo 20.00: Olli Aarnio (Level BI) – Kouluratsastus, kilpailut

 

Keskiviikko 20.3.

Kilpailuja

Uinti

  • Dubai, Hamdam Sports Complex
    • klo 09.36: Roni Siivonen, 50m selkäuinti (Level 2), kilpailut
    • klo 16.16: Juko Kinnunen, Perttu Ylä-Sahra, Roni Siivonen, Taru Luotonen, 4x50m sekauintiviesti, kilpailut

Yleisurheilu

  • Dubai, Police Stadium
    • klo 09.00: Nea Tilli – Kilpailut, pituushyppy
    • klo 10.39: Kai Koljonen – Kilpailut, 800m

Purjehdus

  • Abu Dhabi Sailing & Yacht Club
    • klo 10.00–12.50 ja klo 15.00–17.50: Unified-purjehdus, Joni Roivanen & Saammal Morottaja (Level I) ja Bea Westerstråhle & Mari Aarnio (Level II) – Kilpailut

Beach volley

  • Abu Dhabi, Corniche Beach
    • klo 17.15: Unified -beach volley: pronssiottelu Suomi–Kenia

Rytminen voimistelu

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 08.00–11.30: Ella Willgrén (Level 2: naru, vanne, keilat, nauha) – Kilpailut
    • klo 08.00–11.30: Saga Tsokkinen (Level 2: naru, vanne, keilat, nauha) – Kilpailut

Koripallo

  • Abu Dhabi, ADNEC
    • klo 12.30: Naisten Unified-koripallo, loppuottelu Suomi–Arabiemiraatit

Golf

  • Abu Dhabi, Yas Links
    • klo 09.40: Oskari Rantanen (Level 5, 18 reikää) – Kilpailut
    • klo 10.20: Jere Suominen (Level 5, 18 reikää) – Kilpailut
    • klo 12.20: Henri Marttinen (Level 4, 9 reikää) – Kilpailut

 

Torstai 21.3.

Päättäjäiset

  • Abu Dhabi, Zayed Sports City Stadium, klo 18.00–20.30

 

Perjantai 22.3.

  • Sisujengi saapuu Helsinki-Vantaan lentokentälle aikataulun mukaan klo 22.05 Suomen aikaa.