Abu Dhabi 2019

Special Olympics -kesämaailmankisat ja -talvimaailmankisat järjestetään neljän vuoden välein, siten että joka toinen vuosi vuorossa ovat kesäkisat ja joka toinen vuosi talvikisat. Vuonna 2019 kesämaailmankisojen isäntäkaupunkina toimi Arabiemiraattien Abu Dhabi.

Suomen joukkue Special Olympics -kesämaailmankisoihin Abu Dhabiin 14.–21.3.2019

Yleisurheilu

  • Nea Tilli, Riihimäki
  • Noora Koponen, Seinäjoki
  • Kai Koljonen, Oulu
  • Ville Pere, Nokia

Valmentajat

  • Niko Leppä, Jyväskylä
  • Heidi Skantz, Jyväskylä

Uinti

  • Taru Luotonen, Turku
  • Perttu Ylä-Sahra, Jyväskylä
  • Roni Siivonen, Turku
  • Juko Kinnunen, Turku

Valmentajat

  • Marleena Leskinen, Turku
  • Heidi Kukkonen, Oulu

Golf

  • Oskari Rantanen, Hämeenlinna
  • Jere Suominen, Masku
  • Henri Marttinen, Vihti

Valmentajat

  • Jari Rantanen, Hämeenlinna
  • Tuulia Suominen, Masku

Keilailu

  • Marika Kukkohovi, Oulu
  • Johanna Koskinen, Oulu
  • Tuomo Kukkohovi, Oulu
  • Perttu Koskinen, Oulu

Valmentajat

  • Marjaleena Laakkonen, Joensuu
  • Helvi Hellsten, Tampere

Triathlon

  • Jaakko Mikkonen, Hyvinkää

Valmentaja

  • Erwin Borremans, Hyvinkää

Melonta

  • Minna Palonen, Hämeenlinna
  • Anni Aalto, Tampere
  • Mikko Kivikko, Hämeenlinna

Valmentajat

  • Janne Piitulainen, Lahti
  • Virpi Remahl, Lahti

Rytminen voimistelu

  • Saga Tsokkinen, Kerava
  • Ella Willgrén Vantaa

Valmentaja

  • Julia Ahonen, Helsinki

Unified-koripallo

Miehet

Urheilijat

  • Marco Magi, Helsinki
  • Kalle Paasonen, Vantaa
  • Olli Konola, Helsinki
  • Aleksi Hienonen, Vantaa
  • Riku Virtanen, Vantaa

Partnerit

  • Jami Lehti, Espoo
  • Samuli Pajulahti, Helsinki
  • Lotta Aaltonen, Helsinki
  • Teemu Koskinen, Helsinki

Valmentajat

  • Antti Heinonen, Helsinki
  • Pipsa Aaltonen, Helsinki

Naiset

Urheilijat

  • Pia Heikkilä, Loimaa
  • Anni Pihlström, Helsinki
  • Heidi Sillanpää, Helsinki
  • Nette Tuominen, Vantaa
  • Emilia Välkki, Helsinki

Partnerit

  • Laura Hamdi, Tampere
  • Emma Kivistö, Nokia
  • Elli Marjanen, Vantaa
  • Salla Koponen, Helsinki

Valmentajat

  • Milla Haglund, Vantaa
  • Carola Busi, Vantaa

Unified -beach volley

Urheilijat

  • Mika Reponen, Salo
  • Ari Lehmuskoski, Salo
  • Marko Saarinen, Eura

Partnerit

  • Kalle Tolvanen, Lahti
  • Jukka Lehti, Koski TL

Valmentajat

  • Eija Helander-Nieminen, Eura
  • Juha Reponen, Salo

Unified-purjehdus

Urheilijat

  • Joni Roivanen, Naantali
  • Bea Westerstråhle, Espoo

Partnerit

  • Saammal Morottaja, Inari
  • Mari Aarnio, Helsinki

Valmentaja

  • Johanna Roivanen, Naantali

Judo

  • Mira Grönholm, Lahti
  • Hanna Summanen, Turku
  • Matti Heino, Kaarina
  • Toni Rennola, Lappeenranta
  • Joona Kaukonen, Kirkkonummi

Valmentajat

  • Hanna Kokkonen, Helsinki
  • Tuula Holtti, Kaarina

Tennis

  • Tommi Tyynilä, Helsinki
  • Sanna Sepponen, Helsinki

Valmentaja

  • Roger Nyberg, Helsinki

Ratsastus

  • Sofia Tikkanen, Helsinki
  • Lotta Romsi, Kirkkonummi
  • Olli Aarnio, Espoo
  • Joonas Rasinen, Espoo

Valmentaja

  • Maritta Enqvist, Kirkkonummi
  • Tarja Altomaa, Tuusula

Unified-jalkapallo

Urheilijat

  • Emilia Aherikko, Helsinki
  • Julia Fonsen, Tampere
  • Sanna Forsström, Vihti
  • Sari Kataja, Hämeenlinna
  • Henna-Mari Korpijärvi, Kokkola
  • Wilma Torni, Helsinki

Partnerit

  • Sanna Koskinen, Pirkkala
  • Leena Lepikonmäki, Tampere
  • Hanna Mäkelä, Lahti
  • Ida Mäkelä, Lahti
  • Iida Äijö, Lahti

Valmentajat

  • Jarmo Pelli, Hollola
  • Maria Olkkola, Kokkola

Joukkueenjohto

  • Joukkueenjohtaja Timo Pelkonen, Tampere
  • Apulaisjoukkueenjohtaja Jukka Lahti, Petäjävesi
  • Tiedottaja Lauri Jaakkola, Vantaa
  • Lääkäri Jaakko Vanhatalo, Helsinki

Lue lisää vuoden 2019 Special Olympics -kesämaailmankisoista: www.abudhabi2019.org

Abu Dhabi 2019