Maalipallon EM-kilpailut, Pajulahti 18.–22.9.2017
Maalipallon EM-kilpailut pelattiin 18.–22. syyskuuta 2017 Lahden Liikuntakeskus Pajulahdessa. Suomen miehet sijoittuivat seitsemänneksi ja naiset kahdeksanneksi.
Miehet
Lohko A
- Ukraina–Tšekki 10–8 (7–7)
- Saksa–Turkki 6–1 (3–1)
- Iso-Britannia–Ukraina 7–14 (4–5)
- Tšekki–Saksa 3–8 (2–3)
- Turkki–Iso-Britannia 7–2 (5–0)
- Saksa–Ukraina 6–9 (3–4)
- Turkki–Tšekki 9–3 (3–2)
- Iso-Britannia–Saksa 0–10 (0–7)
- Ukraina–Turkki 5–8 (2–3)
- Tšekki–Iso-Britannia 7–3 (6–2)
Lohko A:n loppujärjestys
Joukkueen nimen jälkeen pelatut ottelut, voitot, tasapelit, tappiot, maaliero, pisteet
- Saksa 4 3 0 1 30–13 9
- Ukraina 4 3 0 1 38–29 9
- Turkki 4 3 0 1 25–16 9
- Tšekki 4 1 0 3 21–30 3
- Iso-Britannia 4 0 0 4 12–38 0
Lohko B
- Slovenia–Liettua 10–9 (4–5)
- Suomi–Belgia 1–8 (0–3)
- Suomen maali: Jarno Mattila
- Liettua–Ruotsi 9–5 (3–2)
- Belgia–Slovenia 8–3 (3–3)
- Ruotsi–Suomi 10–3 (3–0)
- Suomen maalit: Mattila 2, Eetu Eronen
- Belgia–Liettua 4–12 (0–5)
- Suomi–Slovenia 9–2 (7–1)
- Suomen maalit: Mattila 7, Eronen, Miika Honkanen
- Ruotsi–Belgia 6–2 (2–1)
- Liettua–Suomi 7–11 (3–5)
- Suomen maalit: Mattila 8, Honkanen 2, Eronen
- Slovenia–Ruotsi 6–4 (3–1)
Lohko B:n loppujärjestys
Joukkueen nimen jälkeen pelatut ottelut, voitot, tasapelit, tappiot, maaliero, pisteet
- Liettua 4 2 0 2 37–30 6
- Ruotsi 4 2 0 2 25–20 6
- Belgia 4 2 0 2 22–22 6
- Suomi 4 2 0 2 24–27 6
- Slovenia 4 2 0 2 21–30 6
Sijoitusottelu, sijat 9–10
- Slovenia–Iso-Britannia 12–5 (8–4)
Puolivälierät
- Saksa–Suomi 8–5 (5–0)
- Suomen maalit: Markus Tihumäki 2, Ville Montonen 2, Mattila
- Ruotsi–Turkki 3–2 (0–1)
- Ukraina–Belgia 5–8 (1–2)
- Liettua–Tšekki 6–3 (4–2)
Sijoitusottelu, sijat 5–8
- Ukraina–Tšekki 6–7 (3–1) ja.
- Turkki–Suomi 4–3 (3–0)
- Suomen maalit: Mattila 2, Montonen
Välierät
- Saksa–Ruotsi 6–3 (2–2)
- Belgia–Liettua 4–7 (2–3)
Sijoitusottelu, sijat 5–6
- Turkki–Tšekki 8–5 (5–3)
Sijoitusottelu, sijat 7–8
- Ukraina–Suomi 3–6 (2–3)
- Suomen maalit: Mattila 2, Eronen 2, Montonen, Honkanen
Pronssiottelu
- Ruotsi–Belgia 2–5 (1–3)
Loppuottelu
- Saksa–Liettua 3–6 (1–4)
Loppujärjestys: 1) Liettua, 2) Saksa, 3) Belgia, 4) Ruotsi, 5) Turkki, 6) Tšekki, 7) Suomi, 8) Ukraina, 9) Slovenia, 10) Iso-Britannia.
Ukraina, Slovenia ja Iso-Britannia putosivat B-sarjaan.
Parhaat maalintekijät
- 1. Justas Pazarauskas Liettua 32
- 2. Michael Feistle Saksa 29
- 3. Klison Mapreni Belgia 27
- 4. Jarno Mattila Suomi 23
- 5. Ekrem Gündogdu Turkki 22
- 6. Jan Bosek Tšekki 18
- …
- 24. Eetu Eronen Suomi 5
- 25. Miika Honkanen Suomi 4
- 25. Ville Montonen Suomi 4
- …
- 33. Markus Tihumäki Suomi 2
Naiset
Lohko X
- Iso-Britannia–Israel 0–2 (0–1)
- Ruotsi–Turkki 2–8 (0–3)
- Saksa–Iso-Britannia 0–6 (0–5)
- Israel–Ruotsi 2–1 (2–0)
- Turkki–Saksa 5–5 (5–3)
- Ruotsi–Iso-Britannia 3–6 (0–3)
- Turkki–Israel 6–5 (2–4)
- Saksa–Ruotsi 4–3 (2–2)
- Iso-Britannia–Turkki 4–8 (3–3)
- Israel–Saksa 4–1 (2–1)
Lohko X:n loppujärjestys
Joukkueen nimen jälkeen pelatut ottelut, voitot, tasapelit, tappiot, maaliero, pisteet
- Turkki 4 3 1 0 27–16 10
- Israel 4 3 0 1 13–8 9
- Iso-Britannia 4 2 0 2 16–13 6
- Saksa 4 1 1 2 10–18 4
- Ruotsi 4 0 0 4 9–20 0
Lohko Y
- Ukraina–Kreikka 3–4 (1–2)
- Tanska–Venäjä 2–6 (1–2)
- Suomi–Ukraina 2–6 (1–3)
- Suomen maalit: Krista Leppänen, Iida Kauppila
- Kreikka–Tanska 3–1 (2–1)
- Venäjä–Suomi 7–0 (4–0)
- Tanska–Ukraina 2–1 (1–0)
- Venäjä–Kreikka 7–0 (6–0)
- Suomi–Tanska 1–1 (0–1)
- Suomen maali: Leppänen
- Ukraina–Venäjä 2–6 (1–5)
- Kreikka–Suomi 1–6 (1–5)
- Suomen maalit: Kauppila 4, Leppänen 2
Lohko Y:n loppujärjestys
Joukkueen nimen jälkeen pelatut ottelut, voitot, tasapelit, tappiot, maaliero, pisteet
- Venäjä 4 4 0 0 26–4 12
- Kreikka 4 2 0 2 8–17 6
- Tanska 4 1 1 2 6–11 4
- Suomi 4 1 1 2 9–15 4
- Ukraina 4 1 0 3 12–14 3
Sijoitusottelu, sijat 9–10
- Ukraina–Ruotsi 5–4 (2–1) ja.
Puolivälierät
- Turkki–Suomi 6–0 (3–0)
- Kreikka–Iso-Britannia 2–1 (1–0)
- Israel–Tanska 7–5 (5–2)
- Venäjä–Saksa 5–2 (2–0)
Sijoitusottelu, sijat 5–8
- Tanska–Suomi 6–1 (3–1)
- Suomen maali: Leppänen
- Iso-Britannia–Saksa 5–3 (4–2)
Välierät
- Turkki–Kreikka 8–0 (4–0)
- Israel–Venäjä 3–9 (2–6)
Sijoitusottelu, sijat 5–6
- Iso-Britannia–Tanska 1–3 (1–1)
Sijoitusottelu, sijat 7–8
- Suomi–Saksa 0–6 (0–1)
Pronssiottelu
- Kreikka–Israel 1–2 (0–2)
Loppuottelu
- Turkki–Venäjä 3–6 (3–3)
Loppujärjestys: 1) Venäjä, 2) Turkki, 3) Israel, 4) Kreikka, 5) Tanska, 6) Iso-Britannia, 7) Saksa, 8) Suomi, 9) Ukraina, 10) Ruotsi.
Suomi, Ukraina ja Ruotsi putosivat B-sarjaan.
Parhaat maalintekijät
- 1. Sevda Altunoluk Turkki 37
- 2. Irina Arestova Venäjä 17
- 3. Arina Gerasimova Venäjä 16
- 3. Lihi Ben David Israel 16
- 5. Laura Perry Iso-Britannia 15
- 6. Anja Christensen Tanska 12
- 6. Charlotte Hartz Saksa 12
- ...
- 17. Iida Kauppila Suomi
- 17. Krista Leppänen Suomi
SUOMEN JOUKKUEET
MIEHET
- Jarno Mattila, Espoo
- Ville Montonen, Espoo
- Markus Tihumäki, Espoo
- Eetu Eronen, Espoo
- Miika Honkanen, Vantaa
- Joni Ylönen, Espoo
Valmentajat
- Jarkko Pokkinen
- Petri Posio
- Jarno Peltovako
Huolto
- Oskari Nyström
NAISET
- Susanna Halme, Espoo
- Krista Leppänen, Tampere
- Kaisu Hynninen, Espoo
- Iida Kauppila, Espoo
- Maija Somerkivi, Espoo
- Miina Grönroos, Riihimäki
Valmentajat
- Heikki Juvonen
- Maarit Lehto
Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus KIHU:n tukitiimi
- Mikko Häyrinen
- Juuso Konttinen