Parapöytätenniksen SM-kilpailut, Espoo 5.5.2018
Parapöytätenniksen SM-kilpailut järjestettiin lauantaina 5. toukokuuta 2018 Espoon Tuulimäessä.
Naiset
- Rita Lahtinen LPTS–Aino Tapola PT Espoo 0–3 (6–11, 7–11, 5–11)
- Anna Pasanen PT Espoo–Aino Tapola PT Espoo 1–3 (7–11, 11–13, 11–9, 8–11)
- Rita Lahtinen LPTS–Anna Pasanen PT Espoo 3–0 (11–7, 11–5, 11–7)
Loppujärjestys
- Aino Tapola, PT Espoo 2 2 0 6–1
- Rita Lahtinen, LPTS 2 1 1 3–3
- Anna Pasanen, PT Espoo 2 0 2 1–6
Miehet, pyörätuoliluokka
- Matti Launonen–Hannu Hollmen 3–0 (11–3, 11–1, 11–5)
- Pekka Räsänen–Timo Natunen 3–0 (11–4, 11–5, 11–8)
- Jukka Kumpuvuori–Elias Enroth 3–0 (11–3, 11–0, 11–1)
- Matti Launonen–Timo Natunen 3–1 (11–3, 11–5, 3–11, 11–6)
- Pekka Räsänen–Elias Enroth 3–0 (11–3, 11–4, 11–3)
- Jukka Kumpuvuori–Hannu Hollmen 3–0 (11–1, 11–8, 11–6)
- Matti Launonen–Jukka Kumpuvuori 2–3 (11–7, 4–11, 10–12, 13–11, 6–11)
- Pekka Räsänen–Hannu Hollmen 3–0 (11–4, 11–1, 11–4)
- Timo Natunen–Elias Enroth 3–0 (11–6, 11–3, 11–2)
- Pekka Räsänen–Jukka Kumpuvuori 1–3 (11–3, 9–11, 6–11, 8–11)
- Matti Launonen–Elias Enroth 3–0 (11–7, 11–8, 11–9)
- Timo Natunen–Hannu Hollmen 3–0 (11–8, 11–7, 12–10)
- Matti Launonen–Pekka Räsänen 2–3 (12–10, 5–11, 11–9, 14–16, 9–11)
- Jukka Kumpuvuori–Timo Natunen 3–0 (11–2, 11–3, 11–8)
- Hannu Hollmen–Elias Enroth 2–3 (13–11, 3–11, 11–9, 5–11, 12–14)
Loppujärjestys
- Jukka Kumpuvuori 5 5 0 15–3
- Pekka Räsänen, Atlas 5 4 1 13–5
- Matti Launonen, KuPTS 5 3 2 13–7
- Timo Natunen 5 2 3 7–9
- Elias Enroth 5 1 4 3–14
- Hannu Hollmen 5 0 5 2–15
Miehet, kävelevät
Lohko A
- Teuvo Nisula LPTS–Juha Julmala SeSi 3–0 (11–8, 11–6, 11–7)
- Teuvo Nisula LPTS–Timo Averjanov Spinni 3–0 (11–2, 11–4, 11–6)
- Juha Julmala SeSi–Timo Averjanov Spinni 3–1 (11–6, 11–8, 8–11, 11–7)
Lohko A:n loppujärjestys
- Teuvo Nisula, LPTS 2 2 0 6–0
- Juha Julmala, SeSi 2 1 1 3–4
- Timo Averjanov, Spinni 2 0 2 1–6
Lohko B
- Janne Viljamaa Atlas–Antero Kuhmonen LiPi 3–0 (12–10, 11–3, 11–4)
- Jari Auvinen LPTS–Aaro Mäkelä PT Espoo 3–0 (11–4, 11–4, 11–7)
- Janne Viljamaa Atlas–Aaro Mäkelä PT Espoo 3–0 (11–3, 11–1, 11–8)
- Jari Auvinen LPTS–Antero Kuhmonen LiPi 3–0 (12–10, 11–9, 11–5)
- Janne Viljamaa Atlas–Jari Auvinen LPTS 3–0 (11–6, 11–4, 11–4)
- Antero Kuhmonen LiPi–Aaro Mäkelä PT Espoo 3–0 (11–3, 11–2, 11–4)
Lohko B:n loppujärjestys
- Janne Viljamaa, Atlas 3 3 0 9–0
- Jari Auvinen, LPTS 3 2 1 6–3
- Antero Kuhmonen, LiPi 3 1 2 3–6
- Aaro Mäkelä, PT Espoo 3 0 3 0–9
Lohko C
- Markku Manner MPS–Petri Mikkonen LiPi 3–0 (11–6, 11–5, 11–6)
- Markku Nuutinen Atlas–Jorma Savolainen LPTS 3–0 (12–10, 11–8, 11–0)
- Markku Manner MPS–Jorma Savolainen LPTS 3–0 (15–13, 11–7, 11–8)
- Markku Nuutinen Atlas–Petri Mikkonen LiPi 3–1 (10–12, 11–3, 11–2, 11–3)
- Markku Manner MPS–Markku Nuutinen Atlas 2–3 (11–2, 7–11, 11–9, 4–11, 8–11)
- Petri Mikkonen LiPi–Jorma Savolainen LPTS 2–3 (12–10, 6–11, 10–12, 11–5, 8–11)
Lohko C:n loppujärjestys
- Markku Nuutinen, Atlas 3 3 0 9–3
- Markku Manner, MPS 3 2 1 8–3
- Jorma Savolainen LPTS 3 1 2 3–8
- Petri Mikkonen, LiPi 3 0 3 3–9
Puolivälierät
- Juha Julmala–Markku Nuutinen 0–3 (5–11, 9–11, 11–13)
- Janne Viljamaa–Markku Manner 1–3 (6–11, 8–11, 11–4, 8–11)
- Jari Auvinen–Teuvo Nisula 0–3 (6–11, 8–11, 9–11)
Välierät
- Esa Miettinen–Markku Nuutinen 3–0 (11–1, 11–5, 11–1)
- Markku Manner–Teuvo Nisula 1–3 (7–11, 8–11, 11–2, 3–11)
Loppuottelu
- Esa Miettinen–Teuvo Nisula 3–0 (11–0, 11–1, 11–2)
Loppujärjestys: 1) Esa Miettinen, TIP-70, 2) Teuvo Nisula, LPTS, 3) Markku Nuutinen, Atlas ja Markku Manner, MPS
Miehet ja naiset, rating alle 1350
Lohko A
- Petri Mikkonen LiPi–Timo Averjanov Spinni 3–0 (11–7, 11–5, 11–5)
- Rita Lahtinen LPTS–Aaro Mäkelä PT Espoo 0–3 (5–11, 1–11, 4–11)
- Petri Mikkonen LiPi–Aaro Mäkelä PT Espoo 3–0 (11–5, 11–7, 11–5)
- Rita Lahtinen LPTS–Timo Averjanov Spinni 0–3 (6–11, 4–11, 4–11)
- Petri Mikkonen LiPi–Rita Lahtinen LPTS 3–0 (11–3, 11–4, 11–1)
- Timo Averjanov Spinni–Aaro Mäkelä PT Espoo 2–3 (12–10, 11–7, 9–11, 8–11, 6–11)
Lohko A:n loppujärjestys
- Petri Mikkonen LiPi 3 3 0 9–0
- Aaro Mäkelä PT Espoo 3 2 1 6–5
- Timo Averjanov Spinni 3 1 2 5–6
- Rita Lahtinen LPTS 3 0 3 0–9
Lohko B
- Pekka Räsänen Atlas–Anna Pasanen PT Espoo 3–0 (11–4, 11–7, 11–6)
- Sakari Farin Atlas–Timo Natunen 3–2 (4–11, 11–9, 4–11, 11–9, 11–6)
- Pekka Räsänen Atlas–Timo Natunen 3–1 (9–11, 11–3, 11–7, 11–7)
- Sakari Farin Atlas–Anna Pasanen PT Espoo 3–0 (11–5, 11–9, 11–8)
- Pekka Räsänen Atlas–Sakari Farin Atlas 3–0 (11–9, 11–8, 11–7)
- Anna Pasanen PT Espoo–Timo Natunen 0–3 (6–11, 1–11, 4–11)
Lohko B:n loppujärjestys
- Pekka Räsänen Atlas 3 3 0 9–1
- Sakari Farin Atlas 3 2 1 6–5
- Timo Natunen 3 1 2 6–6
- Anna Pasanen PT Espoo 3 0 3 0–9
Lohko C
- Markku Nuutinen Atlas–Anna Tapola PT Espoo 3–0 (11–3, 11–4, 11–2)
- Juha Julmala SeSi–Hannu Hollmen 3–0 (11–5, 11–0, 11–4)
- Markku Nuutinen Atlas–Hannu Hollmen 3–0 (wo)
- Juha Julmala SeSi–Anna Tapola PT Espoo 3–0 (11–7, 11–6, 11–3)
- Markku Nuutinen Atlas–Juha Julmala SeSi 3–2 (11–4, 10–12, 10–12, 11–3, 11–5)
- Anna Tapola PT Espoo–Hannu Hollmen 1–3 (8–11, 9–11, 11–9, 10–12)
Lohko C:n loppujärjestys
- Markku Nuutinen Atlas 3 3 0 9–2
- Juha Julmala SeSi 3 2 1 8–3
- Hannu Hollmen 3 1 2 3–7
- Anna Tapola PT Espoo 3 0 3 1–9
Lohko D
- Antero Kuhmonen LiPi–Asko Luukkonen Atlas 3–0 (11–3, 11–1, 11–2)
- Jorma Savolainen LPTS–Asko Luukkonen Atlas 3–0 (12–10, 11–3, 12–10)
- Antero Kuhmonen LiPi–Jorma Savolainen LPTS 3–1 (11–6, 13–11, 10–12, 11–9)
Lohko D:n loppujärjestys
- Antero Kuhmonen LiPi 2 2 0 6–1
- Jorma Savolainen LPTS 2 1 1 4–3
- Asko Luukkonen Atlas 2 0 2 0–6
Puolivälierät
- Petri Mikkonen–Juha Julmala 3–2 (11–7, 6–11, 11–9, 7–11, 11–8)
- Sakari Farin–Antero Kuhmonen 0–3 (6–11, 1–11, 2–11)
- Markku Nuutinen–Aaro Mäkelä 3–0 (11–6, 11–9, 11–5)
- Jorma Savolainen–Pekka Räsänen 1–3 (5–11, 11–9, 5–11, 5–11)
Välierät
- Petri Mikkonen–Antero Kuhmonen 3–1 (11–9, 7–11, 11–8, 11–6)
- Markku Nuutinen–Pekka Räsänen 3–0 (11–7, 11–5, 11–6)
Loppuottelu
- Petri Mikkonen–Markku Nuutinen 1–3 (13–11, 7–11, 4–11, 12–14)
Loppujärjestys: 1) Markku Nuutinen, Atlas, 2) Petri Mikkonen, LiPi, 3) Antero Kuhmonen, LiPi ja Pekka Räsänen, Atlas.
Joukkuekilpailu
Lohko A
- Lallo/Räsänen 2 2 0
- Launonen/Natunen 2 1 1
- Pasanen/Tapola 2 0 2
Lohko B
- Manner/Nisula 2 2 0
- Kantonen/Mäkelä 2 1 1
- Luukkonen/Farin 2 0 2
Lohko C
- Viljamaa/Nuutinen 2 2 0
- Nikitin/Julmala 2 1 1
- Lahtinen/Averjanov 2 0 2
Lohko D
- Kuhmonen/Mikkonen 2 2 0
- Auvinen/Savolainen 2 1 1
- Kumpuvuori/Hollmen 2 0 2
Välierät
- Lallo/Räsänen–Kuhmonen/Mikkonen 3–1
- Viljamaa/Nuutinen–Nisula/Manner 2–3
Loppuottelu
- Lallo/Räsänen–Nisula/Manner 1–3
Loppujärjestys: 1) Teuvo Nisula/Markku Manner, 2) Ismo Lallo/Pekka Räsänen, 3) Antero Kuhmonen/Petri Mikkonen ja Janne Viljamaa/Markku Nuutinen