Parapöytätenniksen EM-kilpailut, Helsingborg, Ruotsi 16.–21.9.2019

Neljä suomalaispelaajaa – Aino Tapola, Anna Pasanen, Timo Natunen ja Esa Miettinen – osallistui parapöytätenniksen Euroopan mestaruuskilpailuihin, jotka pelattiin 16.–21. syyskuuta 2019 Ruotsin Helsingborgissa. Koko nelikko osallistui kaksinpeleihin ja Tapola ja Pasanen myös loppuviikosta pelattuun joukkuekilpailuun.

Kaksinpeli

Miehet

Luokka 1

Alkulohko 3

  • Andrea Borgato Italia–Timo Natunen Suomi 0–3 (11–13, 9–11, 8–11)
  • Timo Natunen Suomi–Kristof Oszlanczi Unkari 3–0 (11–4, 11–1, 11–9)
  • Thomas Matthews Iso-Britannia–Timo Natunen Suomi 3–0 (11–5, 11–7, 11–4)

Lohkon loppujärjestys

  1. Thomas Matthews Iso-Britannia 3 3 0 9–2 6
  2. Timo Natunen Suomi 3 2 1 6–3 5
  3. Andrea Borgato Italia 3 1 2 5–6 4
  4. Kristof Oszlanczi Unkari 3 0 3 0–9 3

Puolivälierä

  • Sylvio Keller Sveitsi–Timo Natunen Suomi 3–1 (5–11, 11–9, 11–9, 11–9)

Natunen sijoittui jaetulle 5. sijalle.

Luokka 9

Alkulohko 1

  • Laurens Devos Belgia–Esa Miettinen 3–0 (11–9, 11–1, 11–3)
  • Esa Miettinen Suomi–Bart van der Zanden Hollanti 3–0 (11–8, 11–8, 11–2)

Lohkon loppujärjestys

  1. Laurens Devos Belgia 2 2 0 6–0 4
  2. Esa Miettinen Suomi 2 1 1 3–3 3
  3. Bart van der Zanden Hollanti 2 0 2 0–6 2

1. pudotuspelikierros

  • Esa Miettinen Suomi–Daniel Gustafsson Ruotsi 0–3 (13–15, 6–11, 2–11)

Miettinen sijoittui jaetulle 9. sijalle.

Naiset

Luokka 1

  • Aino Tapola Suomi–Anna Pasanen Suomi 3–1 (12–10, 11–9, 10–12, 12–10)
  • Dorota Buclaw Puola–Anna Pasanen Suomi 3–0 (11–3, 11–6, 11–3)
  • Chagit Brill Israel–Aino Tapola Suomi 3–0 (11–5, 11–9, 11–6)
  • Dorota Buclaw Puola–Aino Tapola Suomi 3–1 (11–5, 11–13, 11–6, 11–3)
  • Chagit Brill Israel–Anna Pasanen Suomi 2–3 (5–11, 12–10, 11–8, 4–11, 7–11)
  • Janina Sommer Saksa–Aino Tapola Suomi 3–0 (12–10, 11–8, 12–10)
  • Janina Sommer Saksa–Anna Pasanen Suomi 3–0 (11–6, 13–11, 11–5)

Sarjan tilanne ennen viimeisiä pelejä

  1. Dorota Buclaw Puola 4 4 0 12–1 7
  2. Janina Sommer Saksa 4 3 1 9–4 6
  3. Chagit Brill Israel 4 1 3 6–9 5
  4. Anna Pasanen Suomi 4 1 3 4–11 5
  5. Aino Tapola Suomi 4 1 3 4–10 5

Joukkuekilpailu

Naiset, luokat 1–3

  • Suomi–Turkki 1–2
    • Anna Pasanen/Aino Tapola–Nergiz Altintas/Hatice Duman 0–3 (6–11, 3–11, 6–11)
    • Aino Tapola–Sinem Cagliyan 3–2 (7–11, 11–8, 11–7, 9–11, 11–4)
    • Anna Pasanen–Nergiz Altintas 0–3 (4–11, 5–11, 2–11)
  • Suomi–Kroatia
    • Anna Pasanen/Aino Tapola–Andela Muzinic/Helena Dretar 0–3 (4–11, 5–11, 3–11)
    • Anna Pasanen–Helena Dretar 0–3 (6–11, 3–11, 7–11)
  • Italia–Suomi 2–0
    • Michaela Brunelli/Giada Rossi–Anna Pasanen/Aino Tapola 3–0 (11–3, 11–3, 11–2)
    • Giada Rossi–Aino Tapola 3–0 (11–4, 11–4, 11–5)
  • Suomi–Ranska 0–2
    • Anna Pasanen/Aino Tapola–Fanny Bertrand/Isabelle Lafaye 0–3 (6–11, 3–11, 7–11)
    • Anna Pasanen–Fanny Bertrand 0–3 (1–11, 5–11, 5–11)

Loppujärjestys

  1. Kroatia 4 4 0 8–0 8
  2. Turkki 4 3 1 6–3 7
  3. Italia 4 2 2 4–4 6
  4. Ranska 4 1 3 2–6 5
  5. Suomi 4 0 4 1–8 4