Sydän- ja keuhkosiirron saaneiden Euroopan kilpailut, Apeldoorn, Hollanti 27.6.-1.7.2012
Sydän- ja keuhkosiirron saaneiden Euroopan kilpailut järjestettiin 27.6.–1.7.2012 Hollannin
Apeldoornissa. Suomen 18 urheilijan joukkue saavutti kilpailuista peräti 47 mitalia, joista
25 oli kultaisia, 12 hopeisia ja 10 pronssisia. Suomalaisurheilijat osallistuivat
yleisurheiluun, pöytätennikseen, sulkapalloon, lentopalloon, uintiin ja golfiin.
Yleisurheilu
Miehet
100 m
55–59-v: 1) Philip Bowden Iso-Britannia 16,82, 2) Reijo Hilli Suomi 18,13, 3) Robert McCutcheon Iso-Britannia 19,87, 4) Vincenzo Serratore Italia 21,10, 5) Lajos Fekete Unkari 21,38.
60–64-v: 1) Martti Haapalainen Suomi 18,70, 2) Matti Ylikitti Suomi 18,89, 3) Sid Lamb Iso-Britannia 24,05.
65–69-v: 1) Pertti Salminen Suomi 17,96, 2) Jean-Claude Gosse Ranska 17,97, 3) Ulf Ederer Itävalta 18,50, 4) John Bringsli Norja 19,94, 5) Per Ove Lilleeng Norja 27,88.
400 m
65–69-v: 1) Pertti Salminen Suomi 1.48,22, 2) Per Ove Lilleeng Norja 3.02,09.
1500 m
65–69-v: 1) Pertti Salminen Suomi 8.34,30, 2) John Bringsli Norja 9.07,58, 3) Johan Duin Hollanti 9.26,92, 4) Knut Håkon Johansen Norja 10.19,76, 5) Per Ove Lilleeng Norja
15.31,19.
Pituus
35–44-v: 1) Martijn Oudeman Hollanti 466, 2) Nick Condon Iso-Britannia 421, 3) Juha Ojastenmäki 408.
55–59-v: 1) Reijo Hilli Suomi 358.
60–64-v: 1) Jari Lauren Suomi 303, 2) Lennart Ekdahl Ruotsi 284, 3) Martti Haapalainen 263.
65–69-v: 1) Daniel Beaumont Ranska 278, 2) Erkki Kautola Suomi 264.
Korkeus
35–44-v: 1) Juha Ojastenmäki Suomi 140, 2) Kez Greenwood Iso-Britannia 125, 3) David Lindström Ruotsi 115.
45–54-v: 1) Markku Suominen Suomi 120, 2) Willem Heinis Hollanti 115
55–59-v: 1) Reijo Hilli Suomi 125.
65–69-v: 1) Daniel Beaumont Ranska 115, 2) Erkki Kautola Suomi 110, 3) Johan Duin Hollanti 105.
Kuula
35–44-v: 1) Kez Greenwood Iso-Britannia 9,98, 2) Juha Ojastenmäki Suomi 7,70, 3) Nikos Karafolas Kreikka 6,93, 4) Gábor Rimóczy Unkari 6,86, 5) Peter Björnsson Ruotsi 5,59.
45–54-v: 1) Nevio Toneatto Italia 8,73, 2) Robert Hodgkiss Iso-Britannia 8,45, 3) Markku Suominen Suomi 7,89, 4) Boris Mandycevsky Slovakia 6,19.
60–64-v: 1) Ludwig Szeberényi Itävalta 9,22, 2) Jari Lauren Suomi 8,34, 3) Peter Hager Itävalta 7,94, 4) Sid Lamb Iso-Britannia 6,74, 5) Lennart Ekdahl Ruotsi 6,68, 6) Jan Weinheimer Ruotsi 6,48.
65–69-v: 1) Erkki Kautola Suomi 8,23, 2) Jean-Claude Gosse Ranska 7,37.
Pallonheitto
45–54-v: 1) Attila Merth Unkari 40,96, 2) Jon Teokracias Larranaga López Espanja 37,96, 3) Markku Suominen Suomi 34,79, 4) Claude Debree Ranska 34,33, 5) Jari Vihanne Suomi 31,24, 6) Esa-Pekka Pommelin Suomi 26,17.
55–59-v: 1) Reijo Hilli Suomi 36,16, 2) Rudolf Hauer Itävalta 30,79.
60–64-v: 1) Jari Lauren Suomi 40,31, 2) Ludwig Szebérenyi Itävalta 38,36, 3) Fernand Brun Ranska 30,07, 4) Peter Hager Itävalta 29,62, 5) Jacques Deslandes Ranska 28,97, 6) Jan Weinheimer Ruotsi 26,24, 7) André Aehmig Ranska 23,52, 8) Jacques Bonnet Ranska 16,45.
65–69-v: 1) Erkki Kautola Suomi 31,82, 2) Mauricel Brelet Ranska 24,37, 3) John Bringsli Norja 23,51.
70-v +: 1) Ingo Mruk Saksa 33,07, 2) Colin Clements Iso-Britannia 32,77, 3) Malcolm Pollitt Iso-Britannia 32,01, 4) Guus van der Laan Hollanti 31,32, 5) Eugéne Beyeart Ranska 26,14, 6) John Dowdall Iso-Britannia 23,65, 7) Francois Stoessel Ranska 20,65, 8) Tapio Vesala Suomi 14,85, 9) Heikki Pasanen Suomi 12,91.
Naiset
100 m
45–54-v: 1) Päivi Janhunen Suomi 15,79, 2) Karen Hodgson Iso-Britannia 20,66, 3) Iija Ignatiew Suomi 23,07, 4) Andreja Zaric Slovenia 24,13.
64–69-v: 1) Tarja Häyrinen Suomi 28,20.
Pituus
45–54-v: 1) Päivi Janhunen Suomi 362, 2) Iija Ignatiew Suomi 243.
Korkeus
45–54-v: 1) Iija Ignatiew Suomi 80.
4x100 m
1) International Team I 1.10,71, 2) Interantional Team II 1.14,14, 3) Hollanti 1.18,69, 4) Suomi 1.23,11 (Jaana Soppi, Päivi Janhunen, Iija Ignatiew, Tarja Häyrinen).
Kuula
45–54-v: 1) Jaana Soppi Suomi 9,13, 2) Nina Volden Norja 6,54.
Pallonheitto
45–54-v: 1) Jaana Soppi Suomi 31,91, 2) Nina Volden Norja 29,30, 3) Barbara Murphy Iso-Britannia 15,43, 4) Iija Ignatiew Suomi 14,98.
Maastojuoksu, 4 km
Naiset
45–54-v: 1) Karen Hodgson Iso-Britannia 23.59,74, 2) Päivi Janhunen Suomi 29.15,34, 3) Hanne Knudsen Tanska 33.29,64.
65–69-v: 1) Tarja Häyrinen Suomi 35.00,08, 2) Geneviève Leray Ranska 39.57,21, 3) Claire Macabiau Ranska 39.57,23.
Miehet
55–59-v: 1) Vincenzo Serratore Italia 24.48,46, 2) Reijo Hilli Suomi 33.37,48, 3) Vincent Donnet Belgia 37.52,12.
60–64-v: 1) Matti Ylikitti Suomi 30.37,08, 2) Jan Weinheimer Ruotsi 32.19,51, 3) Fernand Brun Ranska 32.52,73.
65–69-v: 1) Pertti Salminen Suomi 24.31,23, 2) John Bringsli Norja 26.32,62, 3) Knut Håkon Johansen Norja 29.50,05, 4) Erkki Kautola Suomi 33.37,45.
Pöytätennis
Miehet
Kaksinpeli
60–64-v: 1) Seamus Eager Irlanti, 2) Lennart Ekdahl Ruotsi, 3) Martti Haapalainen Suomi ja Knut Jul Andersen Norja.
Sulkapallo
Naiset
Kaksinpeli
45–54-v: 1) Jaana Soppi Suomi, 2) Judith Burgess Iso-Britannia.
Miehet
Kaksinpeli
35–44-v: 1) Arno van Heeringen Hollanti, 2) Juha Ojastenmäki Suomi, 3) Pascal Walbrecq Belgia.
60–64-v: 1) Martti Haapalainen Suomi, 2) Helmer Baadsgaard Tanska, 3) Patrick Spiess Ranska
Nelinpeli
35–44-v: 1) Arno van Heeringen/Arno Hoeckx Hollanti, 2) Peter Björnsson/Daniel Glifberg Ruotsi, 3) Pascal Walbrecq/Patrick Brocka Belgia ja Juha Ojastenmäki/Martti Haapalainen Suomi.
Lentopallo
1) Suomi, 2) Hollanti, 3) Unkari/Kreikka, 4) Iso-Britannia.
Uinti
Miehet
50 m vu, 65–69-v: 1) William Noble Iso-Britannia 34,64, 2) Howard Waters Iso-Britannia 38,60, 3) Antero Pohjonen Suomi 45,81.
100 m vu, 65–69-v: 1) William Noble Iso-Britannia 1.23,07, 2) Antero Pohjonen Suomi 1.45,34.
100 m ru, 65–69-v: 1) Howard Waters Iso-Britannia 2.03,84, 2) Johan Duin Hollanti 2.19,27, 3) Pertti Salminen Suomi 2.49,32.
Golf
Miehet
45–54-v: 1) Jan Andersen Norja, 2) Jari Vihanne Suomi, 3) Esa-Pekka Pommelin Suomi.